Grecka Ibiza. Co warto zobaczyć na Mykonos?

Grecka Ibiza. Co warto zobaczyć na Mykonos?

Mykonos, nazywana też często grecką Ibizą, to niewielka wyspa wchodząca w skład archipelagu Cykladów. Co roku odwiedza ją tysiące turystów - nie bez powodu. Mykonos zachwyca pięknymi plażami z krystalicznie czystą wodą i wspaniałą architekturą, która jest znakiem rozpoznawczym tej pięknej wyspy. Zobacz, co warto zobaczyć, przyjeżdżając tu na wakacje.

Mykonos

Mykonos (Chora) to stolica wyspy o tej samej nazwie. To właśnie ona najczęściej uwieczniana jest na pięknych zdjęciach pokazujących białe domki, cykladzkie kościoły z błękitnymi lub czerwonymi kopułami i charakterystyczne dla Mykonos wiatraki. Do wiatraków można dojść w ciągu kilku minut, zaczynając swój spacer w porcie. O zachodzie słońca warto odwiedzić Mylos tou Boni - muzeum historii naturalnej, które znajduje się w wiatraku, zbudowanym na wzgórzu powyżej portu. Rozciąga się z niego niesamowity widok na wybrzeże wyspy.

Mała Wenecja

Mała Wenecja to jedno z najchętniej fotografowanych miejsc na Mykonos. Kiedyś była to osada rybacka założona w XVIII w. przez najbogatszych mieszkańców wyspy. Obecnie Małą Wenecją nazywa się kilka malowniczych starych domów, które są zlokalizowane nad brzegiem morza. W niektórych z nich znajdują się hotele, bary i restauracje ze stolikami przy samym morzu. Kolacja w tym miejscu z pewnością zapadnie w pamięć. To również świetne miejsce by w romantycznej atmosferze obejrzeć zachód słońca. Należy jednak uważać, gdyż przy silnym wietrze stoliki mogą być zalewane wodą.

Mała Wenecja

Delos

Delos to miejsce dla fanów historii. Niegdyś było to najważniejsze greckie sanktuarium. Przyjmuje się, że pierwsze osadnictwo pojawiło się tutaj w 3000 r. p. n. e. Na tej małej skalistej wyspie położonej kilka kilometrów od Mykonos w XIX w. odkopano starożytne ruiny. Są one dostępne dla turystów, którzy mają do dyspozycji kilka tras o różnym stopniu trudności. Warto wiedzieć, że na niektóre fragmenty ruin trzeba wspiąć się po stopniach, co przy wysokiej temperaturze i braku jakiegokolwiek cienia może być męczące. Wyspę można zwiedzać na różne sposoby - najprościej wykupić wycieczkę organizowaną przez biuro podróży.

Ano Mera

W Mykonos nie ma zbyt wiele zabytków, ale jeśli znudzi ci się plażowanie, możesz odwiedzić Ano Mera - wioskę położoną około 8 km od Mykonos. Można w niej zobaczyć białe domy w stylu cykladzkim, pochodzący prawodpodobnie z XVI w. mały kościółek Panagia Tourliani z bogato zdobionym wnętrzem (znajdują się tam m.in. bizantyjskie ikony), a także klasztor Paleokastro, na terenie którego znajdują się pozostałości bizantyjskiego zamku i starożytnego fortu oraz grobowce. Do Ano Mera z łatwością dojedziesz lokalnym autobusem.

Paradise Beach i inne plaże

Mykonos nie bez powodu nazywane jest grecką Ibizą. Wyspa, bardziej niż zabytkami, zachwyca pięknymi plażami i tętniącymi życiem tawernami. Jedną z najpiękniejszych plaż jest Paradise Beach, położona na południu około 6 km od stolicy, zachwycająca kolorem piasku i czystą wodą. Nieco spokojniejsza jest plaża Elia położona około 12 km od Mykonos. Jest ona osłonięta od wiatru, przez co nie spotkamy tu wysokich fal. Znajdziemy tutaj bary i tawerny oraz zaplecze do uprawiania sportów wodnych. Inne plaże na Mykonos to m.in. Kalo Livadi, Platis Gialos, Psarou Beach czy Ornos.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz