Artykuł sponsorowany

Gospodarka odpadami - w jaki sposób Gmina Wielka Wieś wspiera ochronę środowiska?

Gospodarka odpadami - w jaki sposób Gmina Wielka Wieś wspiera ochronę środowiska?

Nie da się ukryć, że stan powietrza z roku na rok jest coraz gorszy. Smog każdej zimy atakuje polskie miasta ze zdwojoną siłą, a po parkach walają się odpadki.  Nierzadko zostają odnajdywane również dzikie wysypiska pośrodku lasów. Od kilku lat urzędy, w tym Gmina Wielka Wieś, starają się walczyć z zaśmiecaniem środowiska, aby nie dopuścić do jego nadmiernej degradacji. W jaki sposób to robią i czy działają skutecznie?

Obowiązkowa opłata za wywóz odpadów

Opłata za wywóz odpadów jest obowiązkowa nawet wtedy, kiedy dana osoba nie oddaje śmieci. Jest to krok, który ma na celu zminimalizowanie wywożenia śmieci do lasów oraz na niezarejestrowane wysypiska. Odkąd opłaty zostały wprowadzone, mieszkańcom nie kalkuluje się wywożenie śmieci w inne miejsca, gdyż pojemniki wystarczy wystawić za bramę i zostaną opróżnione przez przedstawicieli Zakładu Komunalnego. I choć wiele osób narzeka na kolejne, obowiązkowe rachunki – polska przyroda z pewnością odetchnęła z ulgą.

Segregacja śmieci

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie możliwości segregacji śmieci. Opłata za wywóz śmieci segregowanych jest nieco niższa niż w przypadku odpadów mieszanych, co dodatkowo motywuje ludzi do recyklingu. Warto pamiętać, że odpadki recyklingowe powinny być względnie czyste, dlatego przed wyrzuceniem ich do worka, najlepiej jest przepłukać wodą. Każdy rejon ustala własne terminy odbioru odpadów segregowanych i musi on dawać możliwość swobodnego i regularnego pozbywania się śmieci.

Śmieci wielkogabarytowe

Wprowadzony został również dodatkowy termin na wywóz śmieci wielkogabarytowych. Każda rodzina ma co najmniej dwie okazje w roku, aby pozbyć się takich przedmiotów, jak np. stare meble czy zużyty sprzęt AGD. Zapewne każdy pasjonat leśnych wycieczek był świadkiem wywiezionej między drzewa starej kanapy lub zepsutego telewizora. Dzięki możliwości oddania odpadków wielkogabarytowych urzędy miast i gmin mają nadzieję na zaprzestanie tych praktyk.

Utylizacja baterii, opon oraz środków farmaceutycznych

Kolejną ważną kwestią jest utylizacja przedmiotów, które zawierają silne składniki chemiczne. Pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać ich na dzikie wysypiska, a tym bardziej palić! W celu utylizacji zużytych baterii już od kilkunastu lat na terenie całej polski zostały rozmieszczone specjalne pojemniki. Możemy je znaleźć m.in. w szkołach, na stacjach benzynowych oraz w niektórych urzędach. Przeterminowane leki należy zwrócić do aptek. Jeśli chodzi o opony, niegdyś często spalano je na własną rękę, nie wiedząc, że podczas tego procesu są wydzielane silnie toksyczne i rakotwórcze substancje. Obecnie opony można wywozić np. do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który jest prowadzony między innymi w Gminie Wielka Wieś.

Gmina Wielka Wieś znajduje się na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej, około 15 km od centrum Krakowa. Jest to jedna z 17 gmin powiatu krakowskiego, granicząca z gminami Kraków, Jerzmanowice-Przeginia, Skała, Zabierzów i Zielonki. Ma charakter podmiejski i zajmuje powierzchnię 48,3 km2. Zamieszkuje ją 13 832 mieszkańców skupionych w 12 sołectwach. Największą miejscowością pod względem powierzchni są Będkowice, a najbardziej liczne sołectwa pod względem liczby mieszkańców to Modlnica, Modlniczka, Giebułtów, Wielka Wieś i Bębło.

Opracowanie:
Szyce, Plac Wspólnoty 1
tel. 12 419 17 01
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz