Materiał Partnera

Góry – kraina dla zdrowia

Góry – kraina dla zdrowia

Choć to pobyt nad morzem, z uwagi na prozdrowotny jod w nadmorskim powietrzu, uważany jest za lepszy dla ludzi i ich samopoczucia, to góry niewiele mu pod tym względem ustępują. Można nawet powiedzieć, że są równie korzystne dla naszego zdrowia. Jak zaplanować pobyt w górach, by był on efektywny, naładował baterie do pracy i jednocześnie przyniósł poprawę stanu naszego zdrowia? Warto prześledzić ten temat, gdyż może się okazać, że zamiast garści tabletek, wystarczy wybrać się do górali.

Zalety klimatu górskiego

Mimo że urbanizacja w rejonach podgórskich jest na dość wysokim poziomie, to same góry pozostały czyste i nieskażone działalnością człowieka, którą dostrzec można jedynie w minimalnym stopniu m.in. poprzez zwiększoną liczbę hoteli i pensjonatów w okolicy. Wychodząc na szlaki, można również spotkać wielu turystów, podążających w tym samym kierunku. Dzięki temu stwarza się wiele możliwości do zadzierzgnięcia nowej znajomości z podobnymi pasjonatami gór oraz wspólnego pokonywania stromizn i własnych słabości na szlakach. Miłe jest także wzajemne pozdrawianie się na zboczach gór podczas mijania się na szlaku.

Góry a choroby

Niestety nie każdy może cieszyć się pięknem górskich ścieżek w spokoju. Wypady w wysokie partie gór nie są polecane dla osób z chorobami płuc, jak choćby astmą, z uwagi na coraz bardziej rozrzedzone powietrze występujące na większych wysokościach. Nie powinni również korzystać ze szlaków oznaczonych na czarno ci, którzy mają lęk wysokości lub czują się niepewnie w sytuacji braku stabilnego podłoża. Szlaki są często, szczególnie w porach przejściowych lub zimowej, trudne i niebezpieczne do przebrnięcia ze względu na zalegające błoto i lód.

Góry idealne dla aktywnych

Jadąc w góry, od razu warto nastawić się na dobrą zabawę i dużo ruchu. Ten rejon niejako wymusza częste używanie mięśni, szczególnie mięśni nóg podczas pieszych wędrówek. Aby zlikwidować zakwasy, górskie pensjonaty, w tym Spanko u Miśków, oferuje spokojny relaks w doskonale wyposażonych pokojach i możliwość długiej gorącej kąpieli. Z pewnością pomoże to odzyskać siły po aktywnym dniu na szlaku i następnego dnia pozwoli wyruszyć na kolejny z nowymi siłami.

Górskie spa

Coraz częściej ośrodki górskie są traktowane nie jako miejsca wypadowe na wczasy lub dłuższy urlop, ale jako weekendowe wyjazdy pielęgnacyjne. Prym pod względem korzystania z takiej atrakcji wiodą panie, które chętnie wybierają kilka chwil dopieszczenia specjalistycznymi zabiegami odnowy biologicznej, masażami czy kąpielami w roztworach borowiny lub błotnej.

Opracowanie:
Białka Tatrzańska, Kaniówka 31a
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz