Materiał Partnera

Góry Izerskie latem

Góry Izerskie latem

Miłośnicy sportów zimowych uważają zwykle, że letnich wakacji nie warto spędzać w górach. Tymczasem góry nawet latem są atrakcyjne – tylko inaczej. I to niekoniecznie Tatry, w Polsce wiele jest innych pasm górskich, które choć mniej oszałamiające wizualnie, pozwalają za to na wykorzystanie innych ich walorów. Górska przyroda, szlaki turystyczne, trasy rowerowe i bogata historia, to tylko niektóre z zalet, jakie czekają na nas w Górach Izerskich.

Wędrówki po górach śladami przyrody i historii

Góry Izerskie to rejon Sudetów Zachodnich, którego część położona jest na terenie Czech, a część na terenie Polski. Najwyższe szczyty Gór Izerskich po stronie polskiej to Kamienica (974 m n.p.m.) i Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.), która jest jednocześnie najwyższym wzniesieniem całego pasma. Od zachodu ogranicza je Brama Łużycka, zaś od wschodu, od Karkonoszy oddzielone są Przełęczą Szklarską. Czesi nazywają je potocznie „Jizerky”. Można tu spędzać wolne chwile przez cały rok, a do wypoczynku zapraszają liczne malowniczo usytuowane domy wypoczynkowe, kwatery prywatne i pokoje do wynajęcia w Świeradowie Zdroju i innych miejscowościach. Gęste lasy tych gór, liczne wodospady, łąki i torfowiska można podziwiać od wczesnej wiosny, do późnej jesieni. Izerska przyroda, dzięki swej różnorodności, stanowi ostoję dla wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym gatunków chronionych. Na wędrówki po górach podczas rodzinnego urlopu można też wybrać się śladami zabytków historycznych. Izerskie szczyty zdobią wieże widokowe o bogatych legendach i symbolice, zapraszają karczmy z regionalną kuchnią, a w wielu miejscach można natknąć się na targi rzemieślnicze, albo lokalne wydarzenia kulturowe. Mieszkańcy Gór Izerskich chętnie opowiadają o miejscowych zwyczajach i tradycjach. 

Góry dla miłośników sportu

Góry Izerskie nie są wysokie i strome, co może nie sprzyja wspinaczce wysokogórskiej, ale za to, dzięki swemu ukształtowaniu, pozwalają na uprawianie wielu innych sportów górskich. Wysoki poziom bazy sportowej oraz doskonale rozwinięta infrastruktura, gwarantują wiele wrażeń miłośnikom sportu. Poza turystyką pieszą, mając bazę w Harbulówce, można tu też uprawiać turystykę rowerową. A dla miłośników mocniejszych wrażeń i sportów ekstremalnych przygotowane są także rowerowe trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności. Gęsta sieć odpowiednio oznakowanych tras turystycznych i szlaków rowerowych sprzyja organizacji udanego wypoczynku z rodziną. Także restauracje, muzea i inne obiekty turystyczne w Górach Izerskich przygotowane są na przyjęcie nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Oferta usług dostosowana jest do potrzeb osób korzystających z rodzinnego wypoczynku, warto zatem odwiedzić Góry Izerskie zarówno zimą, jak i latem.

Opracowanie:
Świeradów-Zdrój, Willowa 5
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz