Artykuł sponsorowany

Gorsety jako pomoc w odciążeniu kręgosłupa

Gorsety jako pomoc w odciążeniu kręgosłupa

Jeżeli zaliczasz się do tych „szczęśliwców”, którzy dobrze znają ból kręgosłupa, zapewne rozważałeś używanie gorsetu ortopedycznego. Wiesz bowiem, że samo narzekanie oraz łykanie coraz silniejszych środków przeciwbólowych nie przyniesie żadnych efektów na dłuższą metę. Aby ulga była trwała, trzeba podjąć leczenie z udziałem ortopedy i fizykoterapeuty.

Krzywy kręgosłup

Skrzywienie kręgosłupa zaczyna być widoczne już u małych dzieci. Brak odpowiedniego leczenia pogłębia deformację, powoduje poważne konsekwencje zdrowotne i dotkliwy ból oraz osłabia w dziecku poczucie własnej wartości. Może ono czuć się brzydsze, gorsze i nieatrakcyjne.

Z tego względu, leczenie skoliozy powinno rozpocząć się jak najwcześniej. Konieczne może okazać się noszenie specjalistycznych gorsetów, tworzonych na indywidualne zamówienie np. w Zakładzie Ortopedycznym Ortotomas z Poznania. Dzięki odpowiedniej konstrukcji gorsetu nacisk poszczególnych mięśni i tkanek kostnych rozkłada się inaczej niż dotychczas. Pewne części kręgosłupa zostają odciążone po to, aby zapobiec nieprawidłowemu przesuwaniu się kręgów oraz by wzmocnić strukturę mięśniową.

Gorsety dla dzieci i młodzieży

Jeżeli Twoje dziecko, maluch lub młodzian, garbi się, krzywo chodzi, wysuwa do przodu brzuch i pochyla głowę – alarmuj! Chłopak czy dziewczyna cierpią z powodu wady kręgosłupa, która będzie się pogłębiać, jeżeli nic z tym nie zrobisz.

Zasadniczo, dla najmłodszych oraz nastolatków przeznaczone są dwa typy gorsetów:

  • gorsety Cheneau (przy piersiowym i lędźwiowym skrzywieniu kręgosłupa),
  • gorsety Milwaukee (przy skrzywieniu szyjno-piersiowym i piersiowym).

Jeżeli twoje dziecko musi nosić gorset na kręgosłup, prawdopodobnie jest to dla niego trudne doświadczenie. Powinno otrzymać od Ciebie wsparcie. Byłoby dobrze, gdybyś zadbał (zadbała) o siebie i o potomka, zgłaszając się po pomoc do psychoterapeuty.

Gorsety dla osób dorosłych

Dorosłość niesie ze sobą wiele przywilejów, lecz ma też swoje ograniczenia. Jeśli chodzi o układ kostny – przestaje on być plastyczny i podatny na oddziaływania korekcyjne. W pewnym momencie po prostu zostajesz ze swoim kręgosłupem takim, jaki on jest, krzywym lub prostym.

Możesz również korzystać z gorsetu dynamicznego, inaczej nazywanym pasem ortopedycznym. Jest on szczególnie polecany przy dyskopatii, zmianach zwyrodnieniowych oraz przy silnym napięciu grzbietu. Pasy ortopedyczne odciążają kręgosłup, a dzięki oddziaływaniu na napięte mięśnie, zmniejszają ból. Ponadto optycznie poprawiają Twoją sylwetkę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz