Artykuł sponsorowany

Gonty drewniane. Czym się charakteryzują i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Gonty drewniane. Czym się charakteryzują i gdzie sprawdzą się najlepiej?
Podczas poszukiwań idealnego materiału pokryciowego na dach skośny zazwyczaj bierze się pod uwagę dachówkę ceramiczną, cementową lub blachodachówkę. Inwestorzy, którzy chcieliby jednak wyróżnić swój dom spośród innych, mogą zdecydować się na klasyczne rodzaje pokryć, które ostatnimi czasy przeżywają swój wielki renesans. Mowa tutaj m.in. o goncie wykonanym z drewna naturalnego. Z jakimi informacjami na temat tego rozwiązania warto się zapoznać?

Charakterystyka gontu drewnianego


Jak sama nazwa wskazuje, gont tego typu wytwarzany jest ze ścinek drewna naturalnego, które nazywa się deszczułkami. Co do zasady mają one długość od 30 do 45 cm, szerokość około 10 cm i grubość – w zależności od możliwości technologicznych produkcji – od 4 do 10 milimetrów. Produkt występuje w wersji gładkiej oraz łupanej, aczkolwiek ze względu na atrakcyjniejsze właściwości estetyczne większym zainteresowaniem ze strony inwestorów cieszy się druga opcja. Gont drewniany układany jest na połaci warstwowo w celu zapewniania odpowiedniej szczelności.

Sprawia to jednak, iż sam proces montażu może trwać nawet kilka razy dłużej niż w przypadku standardowych materiałów pokryciowych. Dla przykładu prace na dachu o powierzchni 200 m2 mają prawo potrwać 3-4 tygodnie. Z praktycznego punktu widzenia, aby uniknąć przeprowadzania regularnych prac konserwacyjnych, warto wziąć pod uwagę gatunki takie jak modrzew, dąb, cedr oraz jodła. Niestety rozwiązanie to nie należy do tanich. Uśredniając ceny rynkowe, właściciele domu muszą liczyć się z wydatkami rzędu 250 zł/m2 – mowa tutaj o materiale oraz robociźnie przy kryciu podwójnym. Minimalne nachylenie połaci dachu krytego gontami drewnianymi to 14-18 stopni. Co jeszcze warto wiedzieć?

Gont drewniany – na jakie dachy?


W tym miejscu trzeba wyraźnie podkreślić, że gont drewniany traktowany jest w kategoriach doskonałego dopełnienia konkretnej wizji architektonicznej i nie należy traktować go jako materiału uniwersalnego, który na każdej połaci sprawdzi się tak samo dobrze. Ten typ pokrycia stosowany jest przede wszystkim na domach wykonywanych z bali drewnianych, a jego największą zaletą jest uzyskany efekt estetyczny. Gonty drewniane z pewnością nie przypadną do gustu inwestorom stawiającym na modernistyczne podejście do budownictwa.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Remontowo-Budowlanej, której właścicielem jest Krzysztof Bartoszek, dachy z gontu drewnianego bardzo dobrze radzą sobie z wymagającą próbą czasu. Struktura materiału radzi sobie zarówno z oddziaływaniem wilgoci, jak i promieni ultrafioletowych. Żywotność pokrycia określa się na około 50 lat. Jednakże przed zakupem konkretnej partii drewna warto samodzielnie sprawdzić, czy elementach nie ma śladów pleśni oraz grzybów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz