Artykuł sponsorowany

Gminy i ich e-Rozwój

Gminy i ich e-Rozwój

Cyfryzacja jest wdrażana zarówno w wielkich i mniejszych firmach, jak i też w instytucjach publicznych. Zauważyć można to przy rejestracji w przychodni, przy obsłudze uczniów w szkołach czy też przy świadczeniu usług administracyjnych przez lokalne samorządy. E-rozwój wpływa zaś na szybkość załatwiania różnych spraw, a także na zmniejszenie biurokracji.

Idea e-urzędu

Wiele polskich gmin walczy o to, by móc przez mieszkańców zostać uznanych za e-urząd z prawdziwego zdarzenia. O ile powodzeniem w tym zakresie mogą pochwalić się instytucje publiczne zarządzane przez starostwa oraz podlegające wojewodom, o tyle urzędy gminne ze względu na ograniczone środki pieniężne radzą sobie z tym z różnym skutkiem. Należy jednak zauważyć, iż wiele spraw można dzisiaj załatwiać bez wychodzenia z domu, co jest istotne zarówno dla przedsiębiorców, jak i petentów indywidualnych.

Idea e-urzędu opiera się bowiem o chęć stworzenia takich narzędzi dla mieszkańców danych gmin, aby mogli oni jak największą ilość różnego rodzaju procedur wykonywać m.in. z wykorzystaniem tzw. Profilu Zaufanego oraz platformy ePUAP. Takie rozwiązanie pozwala bowiem kierować do urzędów pism drogą elektroniczną, a dokumenty podpisywane są właśnie poprzez założony w banku lub bezpośrednio w urzędzie Profil Zaufany – swoisty podpis elektroniczny z ważnym kwalifikowanym certyfikatem. Czy to jednak jedyny kierunek kształtowania e-urzędu?

Wspomnieć należy również o tym, iż cyfryzacja samorządów lokalnych prowadzi do tego, iż umawianie wizyt w odpowiednich działach urzędów może odbywać się online. Podobnie jest z płatnościami, weryfikacją stanu realizacji wniosku czy też ze sprawdzaniem danych w różnych rejestrach oraz ewidencjach. Prócz tego władze wielu gmin dbają o to, by innowacyjna technologia była wykorzystywana w innych placówkach instytucjonalnych: szkołach, szpitalach, ośrodkach kultury, przedszkolach czy też przychodniach. Idea e-urzędu jest zatem skrupulatnie rozwijana i coraz bardziej rozszerzana o wersję e-gminy.


Przykład projektu e-Rozwoju

Świetnym przykładem projektu dotyczącego e-Rozwoju jest program „POMORSCY PARTNERZY W E-ROZWOJU” realizowany przez kilkanaście gmin z województwa pomorskiego. Wśród zaangażowanych jednostek terytorialnych były władze Gminy Stary Targ, które mogą pochwalić się sprawnie działającym Gminnym Systemem Komunikacji Online, łączącym się bez trudu z rządowym serwisem Profil Zaufany i e-dowód.  Cyfryzacja jest zatem wdrażana w każdym zakątku Polski, również w gminach wiejskich. Czego dotyczył zaś program realizowany w latach 2012-2020 na terenie Pomorza?

Tego typu projekty związane są z doskonaleniem jakości świadczenia usług administracyjnych, w ramach e-usług. Gminy dzięki takim programom wdrażają systemy elektronizacji procesu obsługi podatkowej oraz zautomatyzowanych rozliczeń. Mogą one również podnieść kompetencje kadry w szeroko rozumianym zakresie cyfryzacji urzędu oraz mogą zapewnić nowe usługi online dotyczące np. nieruchomości (np. System Informacji Przestrzennej). Przykładów jest jednak znacznie więcej.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz