Artykuł sponsorowany

Główne zasady dotyczące leasingu samochodów

Główne zasady dotyczące leasingu samochodów

 Zakup samochodu osobowego może być rozliczany przez firmę w ramach leasingu. Są dwa rodzaje leasingu – leasing bieżący, inaczej zwany leasingiem operacyjnym, i leasing finansowy. A każdego z nich wynikają odmienne konsekwencje podatkowe. Od początku 2019 roku wprowadzono zmiany w rozliczaniu pojazdów finansowanych leasingiem. Na co należy teraz zwrócić uwagę rozliczając leasing samochodu osobowego? Podpowiemy w niniejszym artykule.

Co można wziąć w leasing finansowy?

Przedsiębiorca, biorąc samochód osobowy w leasing finansowy, może zakwalifikować część odsetkową rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów. Ma też prawo wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych i amortyzować go w czasie. Są dwie metody amortyzacji samochodu:

  • liniowa metoda amortyzacji;

  • Indywidualna metoda amortyzacji.

Metoda liniowa, jak wyjaśnia właścicielka firmy doradztwa finansowego M.K. Finanse, to podstawowy sposób amortyzacji auta. Stawka amortyzacji wynika z ustawy o PIT i wynosi 20% w skali roku, co przekłada się na amortyzację samochodu przez 5 lat. Metoda indywidualna dotyczy samochodów użytkowanych przed nabyciem przez przedsiębiorcę przez okres co najmniej 6 lat. Dotyczy ona także samochodów uznanych za ulepszone, jeśli przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych poniesione na ulepszenie wydatki stanowiły 20% wartości początkowej pojazdu, bądź więcej. W takiej sytuacji maksymalna stawka amortyzacji, jaką można zastosować, to 40%, czyli amortyzacja samochodu zajmie 2,5 roku. Od początku 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o PIT, przez co sposób rozliczania pojazdów uległ pewny zmianom. Odpisy amortyzacyjne można teraz ujmować w kosztach uzyskania przychodów o wartości 150 000 zł, czyli niemal dwukrotnie większej niż wcześniej.



Jak działa leasing operacyjny?

Leasing operacyjny samochodu osobowego oznacza, że nie należy wprowadzać samochodu do ewidencji środków trwałych gdyż przedsiębiorca go nie amortyzuje. Amortyzacji dokonuje firma leasingowa, będąca przez cały czas właścicielem pojazdu. Jak mówią finansiści zajmujący się doradztwem kredytowym i leasingowym, od początku 2019 roku, w związku z wejściem w życie ww. Ustawy, do kosztów uzyskania przychodów można ująć wydatki związane ze spłatą rat leasingowych do wysokości 150 000 zł w stosunku do wartości samochodu. Ograniczenie odnosi się do części raty, która dotyczy wartości początkowej pojazdu oraz nieodliczonego podatku VAT. Odsetki mogą być zaliczone jako koszty uzyskania przychodu w całości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz