Artykuł sponsorowany

Główne punkty montażu instalacji elektrycznej

Główne punkty montażu instalacji elektrycznej

Niezbędnym elementem, który należy wykonać w każdym domu lub mieszkaniu jest montaż instalacji elektrycznej. Oczywiście planując i zakładając instalację elektryczną należy kierować się ściśle określonymi zasadami. Dlatego w tej kwestii warto skorzystać z pomocy doświadczonego elektryka. Kierując się pewnymi wytycznymi będzie on w stanie rozprowadzić instalację w całym mieszkaniu. Jakie to wytyczne?

Jak planować obwody elektryczne w mieszkaniu?

Podstawowym elementem instalacji są obwody elektryczne. Kierując się obowiązującymi zasadami należy je planować tak, aby urządzenia o mocy przekraczającej 1,5 kW posiadały osobne obwody. DO takich urządzeń zaliczamy pralkę, lodówkę, kuchenkę, piekarnik oraz zmywarkę. Ważne aby pamiętać, że każdy obwód powinien mieć osobne zabezpieczenie przed przeciążeniem. Pozostałe zabezpieczenia mogą być wspólne dla kilku obwodów. Dzięki osobnym zabezpieczeniom awaria jednego obwodu nie spowoduje wyłączenia prądu w całym domu. Jest to więc podyktowane nie tylko zasadami bezpieczeństwa, ale także walorami użytkowymi.

Ile gniazdek należy montować w każdym pomieszczeniu?

Planują instalację elektryczną często zastanawiamy się ile gniazdek zamontować w łazience, kuchni lub sypialni. W zasadzie nie ma ściśle określonej liczby. Niemniej jednak warto trzymać się pewnych zasad. Na pewno należy zamontować liczbę gniazd większą od ilości sprzętu elektrycznego w danym pomieszczeniu. Z czasem w naszym domu z pewnością pojawią się nowe sprzęty i będziemy potrzebowali kolejnych punktów podłączenia. Dlatego na początku dobrze jest zaplanować je z zapasem. W kuchni najlepiej zamontować 5-6  podwójnych gniazd. W łazience i sypialni wystarczą 3-4 gniazda. Nie można też zapomnieć o montażu gniazdek na zewnątrz budynku. Dodatkowy punkt na balkonie może okazać się bardzo przydatny.

Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać?

Instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach muszą być przede wszystkim bezpieczne. Dlatego też projektowanie instalacji elektrycznych powinno opierać się o przestrzeganie pewnych zasad. Bardzo ważną kwestią jest prawidłowe opisanie obwodów oraz zabezpieczeń na rozdzielnicy. Wbrew pozorom to właśnie tutaj zdarza się sporo pomyłek. Montaż instalacji elektrycznej powinien obejmować instalację wyłączników nadmiaroprądowych, różnicowoprądowych oraz zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.

Instalacje elektryczne mogą zawierać również agregaty prądotwórcze, które pełnią rolę zasilania awaryjnego. Montaż tych elementów powoduje, że w przypadku utraty zasilania z sieci możemy nadal korzystać z awaryjnego źródła prądu. Dobór zasilania awaryjnego powinien wykonać doświadczony elektryk w oparciu o specyfikę urządzeń elektrycznych pracujących w domu. Agregaty prądotwórcze są szczególnie popularne w obiektach biurowych, gdzie stałe zasilanie ma bardzo duże znaczenie.

Projekt i montaż instalacji elektrycznej to wbrew pozorom dosyć trudne zadanie. Dlatego najlepiej powierzyć je doświadczonemu elektrykowi. A takim jest z pewnością firma PC Elektro Piotra Caputy. Długa lista realizacji oraz wysokie umiejętności sprawiają, że firmie Pana Piotra można powierzyć najbardziej skomplikowane zadania z zakresu elektryki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz