Materiał Partnera

Główne cechy frachtu morskiego

Główne cechy frachtu morskiego

Fracht morski, czyli transport towarów drogą morską, to popularny sposób przewożenia produktów. Zazwyczaj usługę tę oferują agencje spedycyjne oraz firmy transportowe i wykorzystują do tego specjalne statki (frachtowce). Co konkretnie cechuje fracht morski? Dowiedz się, jak wygląda przewóz towarów tym sposobem, czemu jest tak popularny oraz jakie konkretnie usługi obejmuje.

Fracht morski – sposób na duże przesyłki wysyłane na drugi koniec świata

Od wielu lat transport morski cieszy się dużą popularnością, gdyż w krótkim czasie umożliwia przewóz przesyłek na bardzo dużych odległościach. Eksport i import towarów odbywają się w wielu krajach świata i na 6 kontynentach, gdzie przesyłki można nadać w praktycznie każdym, głównym porcie morskim. Co ciekawe, każdy frachtowiec może przewozić towary zarówno jako ładunki pełnokontenerowe, częściowe, jak i nieskonteneryzowane. Ponadto, firmy świadczące te usługi oferują klientom wszystkie rodzaje kontenerów, co jeszcze bardziej wpływa na jakość przewozu. W praktyce oznacza to, że zależnie od firmy przewozowej i warunków przewozu, frachtem morskim można przetransportować nie tylko ładunki masowe, ale również drobnicę, co umożliwia w pełni dopasować się do potrzeb klienta.   

Jakie konkretnie usługi obejmuje fracht morski?

Fracht morski nie zawsze wygląda tak samo i jest zależny od sposobu świadczenia tej usługi przez konkretne firmy. Najlepsze jednak, zajmują się nim kompleksowo, co oznacza, że przewożą różnorakie towary, w tym także ładunki ponadgabarytowe, niebezpieczne, sypkie, chłodnicze itp. Dodatkowo, większość z nich świadczy swoje usługi na całym świecie, co oznacza, że jest to nie tylko fracht europejski, ale także zaoceaniczny.

Jeśli usługa jest świadczona kompleksowo, to firma zajmuje się także pełną obsługą celną. W praktyce oznacza, że konkretna agencja może dokonać także odpraw fiskalnych na terenie UE – podkreśla specjalista z firmy Okmarit z Sopotu.

Kompleksowy fracht morski obejmuje także pełną obsługę spedycyjną i dokumentacyjną w terminalach portowych. Klient nie musi się także martwić np. o zakup kontenera czy też bezpieczeństwo transportu, gdyż wiele firm oferuje ubezpieczenie ładunków. Ponadto, profesjonalne firmy spedycyjne w ramach usługi organizują przewozy dostaw zarówno drogą morską, jak i później lotniczą, drogową, kolejową itp. Agencje transportowe cieszące się popularnością pomagają swoim klientom, dlatego też usługa obejmuje również doradztwo w zakresie frachtu morskiego. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz