Artykuł sponsorowany

Glazurowanie, czyli jedna z prac wykończeniowych

Glazurowanie, czyli jedna z prac wykończeniowych

Płytki ceramiczne to jeden z najchętniej stosowanych materiałów wykończeniowych. Układa się je przede wszystkim na ścianach i podłogach w łazienkach oraz kuchniach, aczkolwiek niektórzy układają glazurę również w innych pomieszczeniach. Wpływ na popularność płytek ma z pewnością ich estetyka oraz łatwość w czyszczeniu. W jaki sposób układa się płytki ceramiczne?

Jakie prace czekają nas, zanim płytki pojawią się na swoim miejscu?

Zanim rozpoczniemy układać płytki w pomieszczeniu, wcześniej musimy odpowiednio przygotować podłoże, na którym będą one mocowane. W tym celu należy podłogę lub ścianę dokładnie wyczyścić i odtłuścić, aby nie było na niej żadnych zanieczyszczeń. Powierzchnia, na której będą układane płytki ceramiczne, musi być też odpowiednio wyrównana. Gdy równanie powierzchni jest konieczne, warto w tym celu zastosować specjalną masę lub samopoziomującą wylewkę. Potem trzeba poczekać aż ściana lub podłoga wyschnie.

Płytki ceramiczne najlepiej trzymają się na chropowatych powierzchniach, dlatego podłoże należy zagruntować. Dzięki temu zyska ono większą przyczepność. Oczywiście glazurowanie możliwe jest bez zdejmowania starych płytek. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nadać odpowiedniej chropowatości starej warstwie płytek. Przygotowanie podłoża pod płytki jest ważnym krokiem, ponieważ wpływa nie tylko na lepszą przyczepność glazury do ściany lub podłogi, lecz również na zmniejszenie kosztów inwestycji, ponieważ wtedy wykorzystamy mniej zaprawy klejowej.

Gdy układamy płytki w wilgotnych pomieszczeniach, warto też zadbać o właściwe zabezpieczenie przed działaniem wilgoci i wody. W tym celu układa się hydroizolację. Gdy nie zadbamy o ten szczegół, po pewnym czasie woda może niekorzystnie wpływać na płytki, a te mogą się nawet odklejać.


Układanie płytek ceramicznych – jak to robić?

Po przygotowaniu podłoża można przejść do glazurowania. Wpierw konieczne jest wyznaczenie pionu i poziomu. Potem warto ułożyć płytki „na sucho”. Dzięki temu dowiemy się, jak będzie wyglądała powierzchnia, a także, ile cięć nas czeka i gdzie będą się znajdować cięte płytki. Dopiero potem należy przejść do glazurowania. Ważną czynnością jest klejenie płytek. Klej wybiera się zgodnie z charakterem podłoża oraz rozmiarem płytek. Przy układaniu płytek na ścianie wskazane jest przybicie listwy, która zapobiegnie zsuwaniu się pierwszego rzędu płytek.

Specjaliści od prac wykończeniowych z firmy Paw-Bud z Niemierzyna w województwie zachodniopomorskim przypominają, by podczas glazurowania nie zapomnieć o pozostawianiu szczelin między poszczególnymi płytkami. Aby odległości między nimi zawsze były takie same, warto wykorzystać krzyżyki dystansowe. W trakcie glazurowania musimy mieć też na uwadze, aby na bieżąco kontrolować poziom i pion oraz usuwać nadmiar zaprawy klejowej. Po zakończeniu układania płytek trzeba poczekać, aż klej wyschnie. Dopiero potem można przejść do fugowania, czyli wypełniania przestrzeni między płytkami zaprawą fugową. Ostatnim etapem tej pracy wykończeniowej jest dokładne wyczyszczenie płytek.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz