Materiał Partnera

Glazura - jak ją położyć?

Glazura - jak ją położyć?

Wielu z nas z chęcią decyduje się na zlecenie ułożenia glazury w niektórych pomieszczeniach naszych domów i mieszkań. Dowiedz się jednak, na czym dokładnie to polega, jak znaleźć odpowiedniego fachowca i na co uważać podczas samodzielnego, skomplikowanego remontowania domu, poprzez układanie glazury na niektórych powierzchniach, ponieważ nie każdy będzie potrafił sobie z tym wszystkim poradzić, aby efekt końcowy okazał się zadowalający.

Układanie glazury na ścianie oraz na podłodze

Jeżeli myślimy o ułożeniu glazury na ścianie, możemy to zrobić na dwa sposoby: na całej jej powierzchni lub tylko na jej fragmentów. Jeśli zdecydowaliśmy się układać glazurę na całej jej wysokości, należy dokładnie zaznaczyć jeden rząd na środku ściany. Jeśli natomiast układamy glazurę tylko do pewnej wysokości, powinniśmy wtedy zacząć od zaznaczenia najwyższego rzędu. Pamiętajmy, aby na początku jeszcze przed położeniem płytek zaplanować sobie ile miejsca zajmą płytki oraz zrobić to w taki sposób, by płytki ścienne łączyły się z podłogowymi bez żadnych dużych przerw. Po rozplanowaniu sobie miejsca płytek, zabieramy się do klejenia. Nanosimy w tym celu równomiernie grubo klej za pomocą kielni na takiej powierzchni, jaką zdążymy położyć płytki do momentu przydatności kleju do obróbki. Aby ułatwić sobie równomierne układanie kafelków, warto używać specjalne krzyżyki. Jeśli ułożymy płytki na niemal całej powierzchni i zostaną nam tylko miejsca, w których pełne kafelki się nie zmieszczą, przystępujemy do przycinania płytek. W ten sposób kończymy układanie płytek ściennych.

Glazura na podłodze

Jeżeli zaś chodzi o układanie płytek na podłodze, postępujemy bardzo analogicznie. Planujemy sobie na początku ilość miejsca na płytki, układamy zaczynając od płytki ułożonej równolegle do ściany, a później dopasowania do niej pierwszego rzędu, by na końcu znowu przycinać niewymiarowe płytki. Pamiętajmy, żeby mocno przycisnąć płytki do warstwy kleju. W tym celu polecamy opukać płytki młotkiem gumowym.

Fugowanie płytek

Po ułożeniu całej powierzchni podłogi bądź ściany płytkami, należy przystąpić do fugowania. Jest to bardzo ważny proces, gdyż wypełnia wszystkie szczeliny i zapobiega dostawaniu się niechcianych substancji między kafelki. Przed przystąpieniem do fugowania, musimy sprawdzić czy klej jest już całkowicie suchy. Dlatego często musimy poczekać dzień czy dwa, by cała powierzchnia była gotowa do fugowania. Fugowanie zaczynamy od rozmieszania materiału. Następnie nanosimy materiał gumą lub packą w szczeliny między płytkami.

Jeśli przeprowadzamy remont naszego mieszkania i chcemy łazienkę bądź inne pomieszczenie wyłożyć glazurą, warto zapoznać się z firmą Solbruk. R. Bogucki, której specjalizacją jest m.in układanie glazury.

Opracowanie:
Brześć Kujawski, 3 Maja 29
tel. 665 023 084
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz