Artykuł sponsorowany

Gipsowe tynki maszynowe – podział i zastosowanie

Gipsowe tynki maszynowe – podział i zastosowanie

Podstawowa klasyfikacja tynków gipsowych obejmuje dwie kwestie: sposób nakładania oraz skład zaprawy. Istnieją dwie podstawowe metody aplikacji: nakładanie tradycyjne (narzucanie) oraz maszynowe. Jeżeli zaś chodzi o skład zaprawy, wyróżniamy tynki wapienne, gipsowe oraz cementowo-wapienne. 

Tynkowanie maszynowe – popularność

Tynki maszynowe powstają wskutek zmieszania suchej mieszanki tynkarskiej z wodą w specjalnym agregacie. Do ich prawidłowego nałożenia niezbędny jest pistolet natryskowy. Dzięki wykorzystaniu tej innowacyjnej metody prace tynkarskie przebiegają znacznie szybciej niż przy tynkowaniu tradycyjnym z użyciem betoniarki. Co więcej, prace maszynowe sprzyjają ergonomii i są łatwiejsze do zaplanowania pod względem logistycznym. Wykonawca nie musi wydzielać miejsca dla betoniarki, usypiska oraz punktu do przygotowania wapnia.

Wykańczanie ścian i sufitów z wykorzystaniem tynków maszynowych powoli wypiera metody ręczne. Rynkowa oferta tynków jest bardzo szeroka, niemniej największym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się tynki gipsowe.

Gipsowe tynki maszynowe – charakterystyka

Tynki gipsowe to niezwykle wydajne produkty przeznaczone do nakładania pojedynczą warstwą. Precyzyjne nałożenie zaprawy nie wymaga dodatkowego wygładzenia. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju tynków jest szybki czas schnięcia. Co więcej, gipsowe tynki maszynowe, wykazują zdolności do regulacji wilgotności powietrza w pomieszczeniu: w suchych wnętrzach oddają wilgoć do otoczenia, w mokrych – przyjmują jej nadmiar. Niski współczynnik przewodzenia ciepła sprawia, że ich zdolność do termoizolacji jest wyższa niż w przypadku innych popularnych rodzajów tynków.

Jak nakładać gipsowe tynki maszynowe?

Tynki można układać na różnych podłożach m.in. betonie komórkowym, cegle ceramicznej, pustakach ceramicznych lub cementowo-wapiennych, a nawet na styropianie.
Ogólne zalecenia odnośnie do tynkowania mówią, że prace mogą być rozpoczęte dopiero po zakończeniu procesu osiadania budynku (ok. pół roku po zamknięciu stanu surowego), przy temperaturze nie niższej niż 5 stopni Celsjusza i wilgotności powietrza nie większej niż 70 procent.
W zależności od typu gipsu warstwa tynku oscyluje w granicach 8-50 mm. Tynki cienkowarstwowe charakteryzują się równie dobrą przyczepnością jak te nakładane grubszą warstwą. Tego rodzaju tynki stanowią świetny podkład pod tapety, powłoki malarskie oraz płytki ceramiczne.

Gipsowy tynk maszynowy: gips i wapno

Tynki maszynowe wzbogacone o wapno, dostępne w ofercie firmy Grzegorz Klimczak, świetnie sprawdzą się w miejscach narażonych na odkształcanie się pod wpływem ciepła.  Tynki gipsowo-wapienne dobrze przewodzą ciepło, nie tworzą mikropęknięć i – co najważniejsze – wykazują zwiększoną odporność na działanie grzybów, pleśni i mikroorganizmów. Dzięki zawartości wapna obróbka zaprawy przebiega sprawniej i jest efektywniejsza.

Opracowanie:
Gralewo, Miodowa 15
tel. 505 523 108
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz