Materiał Partnera

Gips budowlany - co warto o nim wiedzieć?

Gips budowlany - co warto o nim wiedzieć?

Według aktualnych doniesień najstarsze ślady użycia naturalnego gipsu szacowane są na rok 9000 p.n.e. i miały miejsce na terenie dzisiejszej Turcji. Powszechność tego minerału zapewniła mu dynamiczną ewolucję, dzięki czemu obecnie mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie bez niego. Wykorzystywany jest w chirurgii, stomatologii oraz przy produkcji dekoracji, nas jednak szczególnie interesuje zastosowanie gipsu budowlanego.

Czym jest gips budowlany?

Pomysł zastosowania gipsu jako materiału budowlanego powstał już wieki temu, a obecnie zasila on większość budynków mieszkalnych pod różną postacią. W naturalnych warunkach występuje jako kamień gipsowy, w budownictwie najczęściej spotykamy go w formie proszku. Z punktu widzenia branży budowlanej gips cechuje wiele zalet, a najważniejsze z nich to: trwałość, szybkość wiązania po rozrobieniu z wodą oraz urabialność. To sprawia, że jego zastosowanie jest niesamowicie szerokie i spotykamy je na każdym kroku. Większość składów budowlanych ma na stanie ten produkt, a sklep OCMB-M3 Dariusz Święcki oferuje rozmaity wybór wszelkich wyrobów gipsowych. Na ich właściwości wpływają z kolei dodatki dodane w procesie produkcji. Warto w tym miejscu wymienić środki opóźniające, przyspieszające wiązanie, uplastyczniające, mające wpływ na adhezyjność, regulatory konsystencji i regulatory czasu twardnienia.

Rodzaje i zastosowanie gipsu w budownictwie

Ze względu na zastosowanie możemy dokonać podziału na gips sztukatorski i gips tynkowy. Pierwszy z nich służy do wykonywania detali architektonicznych oraz odlewów. Wiąże się z wodą od 8 do 10 minut od wymieszania. Niekiedy można go wykorzystać także jako tynk wewnętrzny. Gips tynkowy jest natomiast świetnym materiałem do pokrywania ścian wewnątrz budynków i ulega związaniu już po 3 minutach od połączenia z wodą. Oba rodzaje można mieszać ze sobą w różnych proporcjach, co skutkuje powstaniem kolejnych wariantów.

Niezwykle popularnym rozwiązaniem jest również płyta kartonowo-gipsowa. Aktualnie można z niej otrzymać warianty o zwiększonej odporności na ogień, wodę lub impregnowane, czyli łączące w sobie cechy poprzedników. Z tego względu zakup płyty gipsowej może być zasadny w przypadku niemal każdego pomieszczenia, jakie wykańczamy. Płyta regipsowa jest również całkowicie ekologiczna. Jej zdecydowanymi zaletami są: trwałość, łatwość w montażu, lekkość i niska cena. To dzięki nim stała się tak powszechna przy aranżacji różnego rodzaju pomieszczeń.
Opracowanie:
Iława, kard. Wyszyńskiego 31
tel. 89 649 15 92
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz