Materiał Partnera

Geriatria u psów - jak zadbać o starszego czworonoga?

Geriatria u psów - jak zadbać o starszego czworonoga?

Gabinet weterynaryjny jest miejscem, które należy odwiedzać przez całe życie pupila. Odpowiednio dobrana profilaktyka weterynaryjna zapewnia czworonogowi życie w pełni zdrowia. Weterynarz okazuje się również pomocny w momencie, gdy psie życie dobiega końca. W jaki sposób można zadbać o starszego pupila?

Jak rozpoznać starzenie się zwierzęcia?

W przypadku posiadania pupila od jego najmłodszych lat, precyzyjne wyznaczenie jego wieku nie będzie należało do najbardziej wymagających zadań. Warto jednak zaznaczyć, iż nie każdy pies starzeje się tak samo. Moment rozpoczęcia procesu starzenia się jest zależny od następujących czynników:

  • rasy,
  • wielkości,
  • predyspozycji genetycznych,
  • historii przebytych chorób i urazów,
  • diety,
  • warunków bytowych.

Eksperci zakładają, że średni wiek życia psa waha się w granicach od 12 do 15 lat. Jak podaje lekarz weterynarii z warszawskiej Przychodni Weterynaryjnej Magdaleny Krzemińskiej, niektóre czworonogi mogą osiągnąć wiek nawet do 18 lat. Specjalistka podaje, iż proces starzenia się psa zaczyna się w okolicy 6-7 roku życia, zaś dolna granica dotyczy zwierząt o większej masie ciała.

Pierwsze oznaki starzenia się psa

O wejściu w proces starzenia świadczą nie tylko pojawiające się siwe włosy na pysku czworonoga. Zwierze wchodzące w okres geriatryczny wykazuje mniejsze zainteresowanie ruchem lub też porusza się wolniej niż dotychczas. Niezgrabność ruchów, jak również ich utrudnienie może być podstawą do odwiedzenia geriatry dla zwierząt. U starzejących się psów mogą również wystąpić problemy ze słuchem, a także spowolnione reakcje na otaczające go zjawiska. Psi seniorzy tracą nie tylko zmysły, ale niekiedy cierpią również na bóle zębów i dziąseł. Karmy specjalistyczne dla zwierząt, podobnie jak odpowiednie zabiegi z zakresu stomatologii weterynaryjnej mogą okazać się niezbędne, celem zapewnienia komfortu starzejącemu się czworonogowi.

Jak pomóc starzejącemu się psu?

Psi senior wymaga empatii i wyrozumiałości ze strony właściciela. Dotyczy to zarówno zapewniania na co dzień profilaktyki ruchowej, jak również regularnych wizyt w lecznicy weterynaryjnej. Testy krwi i inne badania laboratoryjne zwierząt mogą okazać się pomocne, celem ustalenia odpowiedniej diety dla starzejącego się pupila. Właściciel starzejącego się psa powinien zapewnić towarzyszowi dobrej jakości suplementy dla zwierząt. Ich zażywanie pozwala uniknąć czworonogowi poważnych problemów zdrowotnych, które w niektórych przypadkach mogą skończyć się koniecznością odbycia zabiegu chirurgicznego. Starzejącemu się psu należy również zapewnić dostęp do świeżej wody, ponieważ cechą charakterystyczną zwierzęcej geriatrii jest większe zapotrzebowanie na płyny.

Pomóż zwierzęciu w sposób profesjonalny

Starzenie się jest związane z ewentualnością wystąpienia wielu komplikacji zdrowotnych u czworonoga. Aby zapewnić pupilowi godną starość warto regularnie odwiedzać zaufany gabinet weterynaryjny. Psy powyżej 7 roku życia powinny przechodzić kontrolę stanu uzębienia, ponieważ wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala specjaliście podjąć odpowiednie metody leczenia schorzenia. Regularnym badaniom powinien być poddawany również wzrok zwierzęcia. Wybierając renomowaną przychodnie weterynaryjną można mieć pewność, iż specjaliści będą zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt i środki, aby zapewnić psu najlepsze sposoby leczenia. Im starszy jest pies tym więcej uwagi wymaga jego stan zdrowia. Warto o tym pamiętać i poświęcić nieco czasu, celem znalezienia doświadczonego weterynarza.

Opracowanie:
Warszawa, Broniewskiego 23
tel. 22 663 70 88
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz