Materiał Partnera

Geometria kół. Co to takiego?

Geometria kół. Co to takiego?

Na odpowiedni tor ruchu i dobrą przyczepność samochodu do podłoża wpływ mają koła. To one bezpośrednio łączą pojazd z nawierzchnią, dlatego warto zadbać o ich ustawienie. Geometria kół umożliwia odpowiednie ustawienie zbieżności, w taki sposób, aby ruch kół pokrywał się z osią samochodu. To przekłada się z kolei nie tylko na komfort jazdy, ale też jej bezpieczeństwo.

Zbieżność kół ma ogromne znaczenie dla szybkości zużywania ogumienia, stabilności pojazdu bezpieczeństwa jazdy, a także sterowalności auta. Dla zapewnienia najlepszych warunków do kierowania samochodem, warto odwiedzić warsztat nie tylko na badania okresowe, ale także wtedy, gdy odczujesz drgania kierownicy lub brak stabilności pojazdu. Do tego nie należy się przyzwyczajać.

Kiedy odwiedzić warsztat?

Trudno przeoczyć źle ustawione koła. Znacząco obniżają one komfort jazdy, dlatego każdy kierowca będzie wiedział, że to właśnie moment, aby odwiedzić warsztat np. Czogum. Specjaliści od geometrii kół wskazują, że wśród najczęstszych symptomów złego ustawienia zawieszenia są:

  • wibracje na kierownicy,
  • niestabilność samochodu, którą odczuwa kierujący pojazdem,
  • zbyt szybkie zużycie opon,
  • utrudnione manewrowanie pojazdem,
  • trudności z ustawieniem kierownicy w neutralnej pozycji, zwłaszcza po skręcie,
  • jazda samochodu w kierunku niezgodnym z ustawieniem kierownicy.

Niekiedy zmiany w ustawieniu kół nie są efektem kolizji drogowej czy innego uszkodzenia mechanicznego. Mogą wynikać z normalnej, codziennej eksploatacji pojazdu, w wyniku której zużywają się elementy zawieszenia, w tym łożyska, przeguby, drążki układu kierowniczego czy tulei. Zbieżność kół jest sprawdzana także podczas okresowych badań diagnostycznych.

Geometria kół

Ustawienie kół w samochodzie polega na precyzyjnym wyznaczeniu ich zbieżności względem osi pojazdu, kąta nachylenia i kąta wyprzedzenia. Do realizacji tego procesu wykorzystywana jest technologia 3D. Polega to na zmianie długości drążków zbieżności, a także drążków kierowniczych. W zależności od tego, jaki jest ich kąt nachylenia, śruby są dokręcane lub odkręcane.

Geometria kół obejmuje też inne czynności, którym zostanie poddany samochód w profesjonalnym warsztacie. Kompleksowość tej usługi polega na wymianie zużytych elementów, które łączą koła z nadwoziem, w tym sworzni wahaczy, drążków kierowniczych czy silentbloków.

Brak odpowiedniej troski o geometrię kół może mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa na drodze, a także kondycji pojazdu. Łatwiej jest wpaść w poślizg lub stracić panowanie nad kierownicą, co przy dużych prędkościach może mieć tragiczne konsekwencje.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz