Artykuł sponsorowany

Geologia w służbie górnictwa – jakie usługi są wykonywane?

Geologia w służbie górnictwa – jakie usługi są wykonywane?

Geologia zajmuje się badaniem szeroko pojętych właściwości ziemi. Dlatego właśnie usługi geologów znajdują bardzo rozległe zastosowanie w górnictwie. Praca geologa jest związana m.in. z wykonywaniem pomiarów złóż, które są eksploatowane dla celów ekonomicznych, a więc tych w kopalniach. Pomiary mają na celu m.in. określenie właściwości złóż czy opłacalności procesu wydobycia. A jakie rozwiązania może dokładnie zaoferować geologia dla branży górniczej?

Geologia złóż niezbędna dla górnictwa

Działem geologii, który koncentruje się na eksploatacji złóż różnego rodzaju minerałów i skał jest geologia złóż. To w jej ramach poszukuje się złóż, rozpoznaje się je pod kątem ich użyteczności czy opłacalności eksploracji oraz mapuje je. Obsługa geologiczno-miernicza eksploatacji nie jest dla przedsiębiorstwa kopalnianego opcją, a wymogiem – zakres prac geologa określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu odkrywkowego zakładu górniczego.

Geolog niezbędny na każdym etapie

Wsparcie geologa, które zaoferować może m.in. firma Marek Kancler Geologia, konsulting, jest potrzebne kopalni na każdym etapie jej działalności. Do zadań, które wykonuje ekspert w zakresie pomiarów ziemi zaliczyć można m.in.: doradztwo związane z uruchomieniem i prowadzeniem kopalń – począwszy od wyznaczenia terenu eksploracji aż po wskazówki związane z jego poprawną eksploatacją. Przede wszystkim jednak geolog zajmuje się wykonywaniem prac pomiarowych. Opróbowanie bezpośrednie i pośrednie prowadzi m.in. do:

  • wytyczenia granic złoża,
  • określenia rodzaju oraz jakości kopaliny i opłacalności jej wydobycia,
  • sporządzenia charakterystyki złoża – wskazując na jego zróżnicowanie i typy,
  • przygotowania map złoża.

Informacje, które uzyska geolog – zarówno pobierając bezpośrednio porcję materiału skalnego, jak i pośrednio – na podstawie pomiarów geologicznych, pozwalają mu m.in.:

  • zaplanować zabiegi technologiczne, jakim poddane zostaną materiały kopalne po eksploatacji (to szczególnie ważne w przypadku rud metali),
  • określić sposób eksploatacji – co istotne, zwłaszcza gdy będzie miała ona charakter selektywny,
  • wskazać bezpieczne metody eksploatacji oraz określić bezpieczeństwo prowadzenia prac.

Właśnie z tego powodu obsługa geologiczno-miernicza nie kończy się na etapie wykonania wstępnych pomiarów przy otwarciu kopalni. Wręcz przeciwnie – konieczne jest prowadzenie prac na bieżąco oraz sporządzanie odpowiedniej dokumentacji, która dostarcza informacji przydatnych podczas eksploatacji górniczej.

Warto podkreślić, że firmy wydobywcze coraz chętniej korzystają z usług zewnętrznych specjalistów. Dzięki temu mają pewność, że przeprowadzane badania są obiektywne, a przy okazji optymalizują koszty obsługi geologicznej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz