Artykuł sponsorowany

Geologia inżynierska – jakie usługi obejmuje?

Geologia inżynierska – jakie usługi obejmuje?

Geologia inżynierska to dział geologii, który zajmuje się przede wszystkim badaniami – środowiska, zachodzących w nim zmian oraz ewolucji. Mają one na celu sporządzenie lepszych planów związanych z planowaniem regionalnym oraz przestrzennym, a w węższym zakresie także wykonawstwa, projektowania oraz eksploatacji wszelkich obiektów budowlanych. Wiąże ze sobą wiele różnych dziedzin. Jakie prace wchodzą w jej skład?

Charakterystyka geologii inżynierskiej

W skład geologii inżynierskiej wchodzi wiele różnych dziedzin, takich jak chociażby geofizyka, inżyniera budowlana, hydrogeologia, geotechnika i geofizyka, a także niemal wszystkie inne dziedziny samej geologii. Podzielić możemy ją na cztery główne obszary – geodynamikę inżynierską, mechanikę gruntów i skał, gruntoznawstwo oraz regionalne geologię inżynierską. Jest dziedziną praktyczną, łączącą wiele kwestii w celu wykorzystania ich na placach budowy oraz w faktycznym planowaniu przestrzeni. Przeglądając ofertę specjalistycznych przedsiębiorstw, takich jak firma Novotech, z łatwością zrozumiemy, na czym wygląda realizacja założeń geologii inżynierskiej w praktyce.

Usługi wchodzące w skład geologii inżynierskiej

Zajmujące się badaniami wchodzącymi w zakres geologii inżynierskiej firmy posiadają w swojej ofercie różnego typu usługi. Należy do nich między innymi sporządzanie opinii geotechnicznych, a także doradztwo geotechniczne pozwalające na ocenę właściwości gruntów przed ich zakupem. Inżynier geolog zajmie się także kontrolą zagęszczenia gruntu czy przeprowadzeniem różnego typu badań geotechnicznych. To do niego najlepiej zwrócić się, gdy potrzebujemy dokumentacji geologiczno‐inżynierskiej lub dokumentacji badań podłoża gruntowego.

Opis wybranych działań w geologii inżynierskiej

Bardzo ważnym elementem działalności każdego specjalisty zajmującego się geologią inżynierską jest poradnictwo. Fachowe konsultacje pozwalają na wykonanie wszelkich prac na odpowiednim poziomie. Geolog może czuwać nad ich wykonaniem, dzięki czemu zareaguje szybko w przypadku dostrzeżenia uchybień lub zagrożenia. Jego obecność pomaga w eliminowaniu problemów w trakcie prac geologicznych. Poza konsultacjami i nadzorem inżynier‐geolog zajmuje się także sporządzaniem opinii i projektów geotechnicznych zgodnych z wykładnią prawa oraz wszelkimi obowiązującymi normami. Do jego obowiązków należy także odbieranie wykopów. Często konieczne jest także przeprowadzenie laboratoryjnego badania gruntu lub wody podziemnej w celu wykrycia i dokładnego oznaczenia ich właściwości fizycznych, chemicznych i mechanicznych. Geologia inżynierska obejmuje także analizę gruntu przez określenie jego rodzaju, poziomu wód gruntowych czy stabilności skarp.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz