Artykuł sponsorowany

Geodezyjne tyczenie obiektów budowlanych w ofercie firmy M-GEO

Geodezyjne tyczenie obiektów budowlanych w ofercie firmy M-GEO

Budowa domu jednorodzinnego nie może odbyć się bez udziału geodety. Ma on do wykonania wiele ważnych zadań na placu budowy. Najpierw specjalista opracowuje mapę do celów projektowych, a kiedy wszystkie formalności związane z budową zostaną już załatwione, pojawia się na działce celem wytyczenia budynku. Pracowania geodezyjna M-GEO z Dąbrowy Górniczej może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w tego typu działaniach. Zapytaliśmy jej pracowników, na czym polega tyczenie obiektów budowlanych.

Czym jest tyczenie budynku?

Można powiedzieć, że tyczenie to przeniesienie obiektu z planu na działkę. W trakcie budowy należy trzymać się wytycznych, które zostały zawarte w pozwoleniu na budowę. Obiekt musi stanąć w miejscu, które wyznaczono na mapie, a jego wymiary nie mogą odbiegać od tych, które określił architekt w projekcie. Każde odstępstwo w tej kwestii może zostać potraktowane jako samowola budowlana, za co grozi wysoka kara finansowa. Podczas tyczenia budynku niebagatelne znaczenie ma precyzja. Pracownia M-GEO dysponuje nowoczesnymi narzędziami geodezyjnymi i zatrudnia znakomitych geodetów z wieloletnim stażem zawodowym. Firma gwarantuje rzetelną i sprawną obsługę inwestycji realizowanych przez klientów indywidualnych, jednostki samorządowe oraz przedsiębiorców.

Jak przebiega tyczenie geodezyjne?

Podczas tyczenia geodeta wyznacza punkty narożne obiektu oraz jego główne osie naziemne i podziemne. Dla osób, które stawiają dom jednorodzinny, jest to szczególna chwila, ponieważ po raz pierwszy widzą one zarys swojego nowego miejsca na Ziemi. Do tyczenia geodezyjnego eksperci wykorzystują najczęściej metodę kołkową lub metodę ław ciesielskich bądź drutowych. Są one uznawane za najbardziej dokładne. Tyczenie budynku należy przeprowadzić po wykonaniu wstępnych wykopów. Gdyby specjalista zabrał się do pracy przed wjechaniem na działkę ciężkiego sprzętu budowlanego, to punkty, które wyznaczył, najpewniej zostałyby zniszczone. Po wytyczeniu obiektu na działce trzeba sprawdzić, czy budynek jest dobrze zorientowany względem stron świata i czy wszystkie osie zostały naniesione prawidłowo. Następnie specjalista dokonuje stosowanego wpisu w Dzienniku Budowy. Tym samym geodeta bierze na siebie odpowiedzialność za poprawność tyczenia.

Pracownia geodezyjna M-GEO oferuje kompleksową obsługę inwestycji budowlanych – od wykonania mapy do celów projektowych (także numerycznej) aż po inwentaryzację powykonawczą. To zespół wysoko wykwalifikowanych fachowców, którzy mieli okazję współpracować przy realizacji największych przedsięwzięć budowlanych na terenie Śląska.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz