Artykuł sponsorowany

Geodezyjna obsługa inwestycji – kiedy na budowie potrzebny jest geodeta?

Geodezyjna obsługa inwestycji – kiedy na budowie potrzebny jest geodeta?

Żadna budowa – czy to prywatna, czy też komercyjna – nie może obyć się bez udziału geodety. Specjaliści od geodezji wykonują niezbędne pomiary, przygotowują mapy, które są ważnym elementem dokumentacji budowlanej. Eksperci czuwają także nad tym, by obiekt został odpowiednio posadowiony w terenie. Dowiedz się dokładnie, jakie czynności wykonuje geodeta na budowie i kiedy potrzebna jest jego pomoc.

Czynności geodezyjne przed rozpoczęciem budowy – mapa do celów projektowych

Praca geodety rozpoczyna się jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Zgodnie z polskim prawem, do uzyskania pozwolenia na postawienie budowli potrzebny jest bowiem projekt naniesiony na odpowiednio przygotowaną mapę. Mapa do celów projektowych powstaje na bazie mapy zasadniczej, czyli podstawowego opracowania geodezyjnego-kartograficznego. Musi być ona jednak uaktualniona, a więc uzupełniona o dodatkowe informacje wynikające z pomiarów terenowych. Aby sporządzić mapę do celów projektowych, potrzebny jest więc geodeta z uprawnieniami, który wykona prace w terenie, a następnie naniesie na opracowanie kartograficzne odpowiednie poprawki. Jest to jedna z pierwszych czynności, które należy wykonać w związku z planowaną budową. Tworzenie mapy do celów projektowych może potrwać kilka tygodni, dlatego o zatrudnieniu geodety należy pomyśleć odpowiednio wcześniej.

Geodeta na budowie – tyczenie budynków i obsługa inwestycji

Kolejny ważny etap współpracy z geodetą rozpoczyna się wraz z wszczęciem budowy. To właśnie ten specjalista odpowiada za to, aby budynek pojawił się w terenie dokładnie w tym samym miejscu, co na mapie. Tzw. tyczenie budynków wykonuje się za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego. W porozumieniu z kierownikiem budowy geodeta ustala też metodę wyznaczania osi konstrukcyjnych oraz ilość punktów odniesienia. Najczęściej stosuje się w tym celu wbijane w podłoże kołki lub ławy drutowe, które stanowią dla robotników wytyczne do przeprowadzenia prac ziemnych i budowlanych. Warto zadbać o to, aby geodeta stale nadzorował postęp prac, podpisując z nim umowę na kompleksową obsługę inwestycji. Jak mówi właściciel zakładu usług geodezyjnych Geo-Nord Jerzy Malinowski: Kompleksowa geodezyjna obsługa inwestycji to rozwiązanie najwygodniejsze zarówno dla specjalisty, jak i inwestora. Realizując tego typu usługi, możemy tak zaplanować ich rozkład w czasie, aby budowa się nie opóźniała. Jednocześnie stały nadzór geodety to gwarancja realizacji inwestycji zgodnie z projektem i wymogami prawnymi. Geodezyjna obsługa inwestycji obejmuje wszystkie czynności związane z budową: począwszy od sporządzenia mapy do celów projektowych, a skończywszy na inwentaryzacji powykonawczej.

Po zakończeniu budowy – inwentaryzacja powykonawcza

Inwentaryzacja powykonawcza to ostatni etap współpracy z geodetą. Jej sporządzenie poświadcza powstanie budowli zgodnie z projektem i polega przede wszystkim na naniesieniu wszystkich nowych elementów na mapę. Dokumentacja inwentaryzacyjna jest konieczna do uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku, dlatego ważne jest jej precyzyjne i szybkie przygotowanie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży