Artykuł sponsorowany

Geodezyjna obsługa inwestycji

Geodezyjna obsługa inwestycji

Geodezyjna obsługa inwestycji to zespół kompleksowych działań geodezyjnych, które są realizowane na poszczególnych etapach inwestycji budowlanej. W zasadzie żadna inwestycja nie może obejść się bez współpracy z profesjonalnym biurem geodezyjnym. W dzisiejszym artykule przybliżymy samą definicję geodezyjnej obsługi inwestycji. Omówimy także zakres działań z tym związanych.

Czego dotyczy geodezyjna obsługa inwestycji?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się jakiego rodzaju inwestycje objęte są „opieką” geodezyjną. Przede wszystkim możemy tu zaliczyć działania z zakresu budownictwa ogólnego, osiedlowego oraz indywidualnego. Ponadto obsługa geodezyjna obejmuje budownictwo przemysłowe, w tym budowę zakładów przemysłowych i pojedynczych obiektów przemysłowej komunikacji. Ale to nie wszystko. Obsługa geodezyjna jest realizowana również w trakcie budowy:

  • Dróg, ulic oraz placów

  • Tuneli, wiaduktów i mostów

  • Lotnisk

  • Linii kolejowych

  • Dróg wodnych, portów rzecznych i morskich

  • Przewodów podziemnych, naziemnych oraz napowietrznych

  • Urządzeń inżynieryjnych

  • Obiektów sportowo-rekreacyjnych

Na czym polega geodezyjna obsługa inwestycji?

Geodezyjna obsługa inwestycji prowadzona jest przez wykwalifikowane biuro geodezyjne. Kompetencje biura geodezyjnego obejmują długą listę czynności związanych z inwestycją. Są one prowadzone na każdym etapie budowy. Ich realizacja jest wymagana przepisami prawa. Zakres czynności w ramach obsługi geodezyjnej obejmuje:

  • Założenie i pomiar tzw. osnowy realizacyjnej

  • Określenie granic terenu

  • Proces tyczenia głównych osi obiektów budowlanych

  • Zakładanie tzw. roboczych znaków wysokościowych

  • Przygotowanie kompleksowej dokumentacji geodezyjno-kartograficznej

  • Szczegółowe badanie przemieszczeń i odkształceń

Z jakich etapów składa się geodezyjna obsługa inwestycji?

Warto zaznaczyć, że geodezyjna obsługa inwestycji nie ogranicza się wyłącznie do etapu budowy. W pierwszej kolejności geodeta realizuje prace przygotowawcze. W ich ramach wytyczane są działki przeznaczone pod zabudowę. Następnie geodeta zajmuje się aktualizacją terenów, które są przeznaczone pod prace budowlane. Profesjonalne biuro geodezyjne udziela wsparcia w zakresie dopełnienia wszelkich formalności obejmujących aspekty prawne prowadzonej inwestycji. Chodzi przede wszystkim o:

·       Przygotowanie dokumentacji do uzyskania WZZT oraz pozwolenia na budowę

·       Opracowanie i stworzenie miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego

·       Przygotowanie kompletu dokumentów „branżowych”

·       Pomoc w ustaleniu korzystnej lokalizacji i zakupie działki

Kolejnym etapem działań jest organizacja procesu inwestycyjnego oraz pełna kontrola prac realizowanych w trakcie budowy. Biuro geodezyjne przygotowuje dokumentację realizacyjną oraz pomaga w organizacji poszczególnych wykonawców pracujących w ramach inwestycji. Geodeta organizuje także całe zaplecze sprzętowo-materiałowe. W trakcie prac budowlanych biuro geodezyjne weryfikuje czy wszystkie obiekty są usytuowane zgodnie z planem zagospodarowania działki, projektem oraz uzyskanym pozwoleniem na budowę.

Ostatnim etapem jest końcowy odbiór inwestycji. Biuro geodezyjne odpowiada za przygotowanie dokumentacji „odbiorowej”, a także pomaga w otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie obiektu.

Szukając sprawdzonej firmy geodezyjnej warto zwrócić się do biura Geo-Mapa z miejscowości Chroberz. Firma geodezyjna prowadzona przez Pana Macieja Kowalskiego specjalizuje się w geodezyjnej obsłudze inwestycji w przemyśle oraz energetyce.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz