Artykuł sponsorowany

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza - zwieńczenie prac budowlanych

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza - zwieńczenie prac budowlanych

Zadania geodety związane z realizacją inwestycji budowlanej nie kończą się wraz z rozpoczęciem prac. Odpowiada on również za inwentaryzację powykonawczą. Jest ona niezbędna do odbioru budynku. Słowem - bez inwentaryzacji powykonawczej obiekt nie może zostać oddany do użytku. Czym dokładnie zajmuje się geodeta, wykonując swoje obowiązki na tym etapie? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Czym jest geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza?

Jak wynika z zapisów Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - inwentaryzację powykonawczą geodeta przeprowadza dla budynków, wymagających uzyskania pozwolenia na budowę. Przepisy przewidują ponadto sytuacje, gdy zaangażowanie tego specjalisty jest niezbędne również przy inwestycjach realizowanych wyłącznie na podstawie zgłoszenia. Jest to m.in. budowa i przyłącza: sieci elektroenergetycznych o napięciu do 1 kV, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych o ciśnieniu do 0,5 MPa.

Geodeta musi więc ująć w inwentaryzacji powykonawczej:

  • wszystkie obiekty na działce budowlanej,
  • usytuowanie innych elementów infrastruktury,
  • lokalizację przyłączy wodociągowych, kanalizacyjnych, elektrycznych, gazowych,
  • przebieg sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, elektrycznych, gazowych.

Jak tłumaczy Piotr Chojnacki z biura geodezyjnego „Geodezja” w Stargardzie - inwentaryzacja powykonawcza to nic innego jak zespół czynności, których celem jest stworzenie mapy, uwzględniającej wszystkie wybudowane na działce obiekty- tak naziemne, jak i podziemne. Musi uwzględniać przy tym zarówno ich położenie poziome, jak i pionowe.

Dokumentacja z przeprowadzonych czynności jest niezbędna do odbioru budynku przez nadzór budowlany po zakończeniu realizacji inwestycji.

Warto przy tym dodać, że inwentaryzację powykonawczą, zgodnie z Ustawą z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne może wykonać geodeta z uprawnieniami zawodowymi 1 lub 4 zakresu tj.: geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne oraz geodezyjna obsługa inwestycji.

Jak przebiegają prace związane z geodezyjną inwentaryzacją powykonawczą?

Geodeta po otrzymaniu zlecenia wykonania inwentaryzacji powykonawczej inwestycji budowlanej zobowiązany jest w pierwszej kolejności zgłosić planowane rozpoczęcie czynności do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (PODGiK).

Po uzyskaniu od tego podmiotu niezbędnych dokumentów wykonuje pomiary bieżące i końcowe w miejscu inwestycji.

Pierwszy typ dotyczy tych elementów infrastruktury, które muszą zostać zasypane np. sieć wodociągowa czy kanalizacyjna. Geodeta musi nanieść ich przebieg na mapę jeszcze przed zasypaniem wykopów. W innym wypadku dane nie będą precyzyjne, a więc trudniej będzie stwierdzić, czy ta część inwestycji została wykonana zgodnie z projektem.

Drugi typ pomiarów wykonywany jest już po zakończeniu prac budowlanych. Uwzględnia on wszystkie nowe budynki oraz wszelkie zmiany ukształtowania terenu.

Wszystkie zebrane dane -  pomiary bieżące i końcowe - geodeta kompletuje w formie operatu przekazywanego do akceptacji wspomnianego PODGiK. Na ich podstawie możliwa jest aktualizacja danych w ewidencji gruntów i budynków, a także sieci uzbrojenia terenu. Dopiero po naniesieniu aktualnych danych z operatu na mapę, geodeta otrzymuje jej kopię, by przekazać ją inwestorowi.

Obowiązkiem tego specjalisty jest również dokonanie w dzienniku budowy wpisu z przeprowadzonych czynności oraz stwierdza zgodność inwestycji z projektem budowlanym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz