Artykuł sponsorowany

Geodeta przy budowie domu jednorodzinnego – czym się zajmuje?

Geodeta przy budowie domu jednorodzinnego – czym się zajmuje?

Geodeta i kartograf w jednej osobie to specjalista, który ma olbrzymie znaczenie dla jakość oraz szybkości realizacji budowy domu jednorodzinnego. Współpraca z nim powinna być bowiem długofalowa, od początku inwestycji, aż po uzyskanie pozwolenia na użytkowanie domu. Geodeta powinien zatem weryfikować, a nawet w pewnym zakresie zarządzać danymi pracami na różnych etapach budowy obiektu oraz sieci energetycznych (uzbrojenie terenu).

Etap pierwszy – pomiar działki

Pierwszym zadaniem geodety przy budowie domu jednorodzinnego, jest najczęściej przeprowadzenie dokładnego pomiaru działki. Niekiedy należy przeprowadzić również proces podziału działki, czy rozgraniczenia jej terenu – ustalenia granic spornych z innymi sąsiadującymi działkami. Pomiar następuje przy tym przy jednoczesnej aktualizacji map zasadniczych w UGiK. Pozyskane dane pozwolą bowiem stworzyć tzw. mapę do celów projektowych!

Etap drugi – tworzenie mapy do celów projektowych

Mapa do celów projektowych to jedno z najważniejszych opracowań kartograficznych w budownictwie. To ona zawiera mapę sytuacyjno-wysokościową, która jest potrzebna do wykonania projektu budowlanego na danym terenie. Bez mapy do celów projektowych architekt nie może zaadaptować danego projektu domu do wymiarów działki i innych jej ważnych własności gruntowych oraz terenowych. W przypadku domów jednorodzinnych mapa działki tworzona jest w skali 1:500. Ma ona obecnie postać zarówno cyfrową, jak i papierową.

Etap trzeci – tyczenie budynku i sieci

Trzeci ważnym zadaniem geodety przy budowie domu jednorodzinnego jest wytyczenie konturów budynku oraz uzbrojenia terenu, co przeprowadzane jest po dokładnym przeanalizowaniu i zweryfikowaniu projektu architektonicznego. Na tym etapie geodeta współpracuje zarówno z architektem, jak i już powinien uzgadniać ważne kwestie wykonawcze z przedsiębiorstwem budowlanym. Współpraca przy tym powinna być kontynuowana również w fazach tworzenia fundamentów, ścian nośnych, czy sieci sanitarnych zewnętrznych… Pełną obsługę geodezyjną inwestycji budowy domu jednorodzinnego gwarantuje zatem m.in. Parcela - firma Usługi Geodezyjno - Kartograficzne Mirosław Niedziejko.

Etap czwarty – inwentaryzacja powykonawcza

Inwentaryzacja powykonawcza to weryfikowanie pod względem prawnym oraz technicznym założeń projektowych, z wykonanymi pracami firmy budowlanej. Najczęściej przeprowadzana jest przed zasypaniem uzbrojenia terenu, a jej wyniki są niezbędne dla zakończenie procesu budowlanego. Bez pozytywnego wpisu geodety do dzienniku budowy i bez stworzonego operatu geodezyjnego dołączonego do całej dokumentacji inwestycyjnej, nie ma możliwości uzyskania pozwolenia na użytkowanie domu. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz