Artykuł sponsorowany

Geodeta na placu budowy - Włodzimierz Ptaszyński Geodezja

Geodeta na placu budowy - Włodzimierz Ptaszyński Geodezja

Geodeta uprawniony to osoba, która podczas prowadzenia prac budowlanych jest specjalistą potrzebnym, a wręcz niezbędnym i to na każdym etapie prowadzonej inwestycji. To właśnie od tej osoby zależy bowiem kiedy praca się rozpocznie, a kiedy zakończy i jest to aspekt regulowany przez polskie prawo. Za co konkretnie odpowiada geodeta na placu budowy? Dowiesz się, czytając artykuł!

Kim jest geodeta?

Opisując zawód geodety w dużym skrócie, należy podkreślić, że głównym zadaniem zawodowym tej grupy osób jest dokonywanie pomiarów terenu, a następnie dogłębna analiza tych pomiarów. W praktyce geodeta wyznacza między innymi przebieg działek, sieci uzbrojenia terenu, chodników czy ulic. Określa ukształtowanie danego terenu czy też usytuowanie budynków w terenie.

Aby móc zostać geodeta i pracować w tym zawodzie, należy ukończyć kierunkowe studia wyższe, a następnie odbyć praktykę zawodową i przystąpić do państwowego egzaminu na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.

Wykwalifikowaną kadrę pracowniczą (absolwenci Politechniki Warszawskiej) oraz 23-letnie doświadczenie na rynku posiada firma Włodzimierz Ptaszyński Geodezja, która oferuje usługi geodezyjne na terenie województwa mazowieckiego, głównie w powiatach piaseczyńskim, pruszkowskim, grójeckim. Obsługują gminy takie jak Prażmów, Lesznowola, Piaseczno, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Tarczyn, Raszyn, Nadarzyn, Pruszków, Piastów, Michałowice, Brwinów, Chynów, Grójec, Pniewy, a także na terenie południowych dzielnic Warszawy jak: Ursynów, Wilanów, Włochy, Mokotów.

Firma Geodezja Włodzimierz Ptaszyński posiada ugruntowaną pozycję na rynku oraz grono stałych bardzo zadowolonych klientów. Potwierdzeniem tego są bardzo dobre opinie wśród urzędów i firm z którymi współpracują, a także na portalach branżowych oraz w Google. W ofercie firmy znajdują się między innymi: mapy do celów projektowych, podział nieruchomości, tyczenia budynków oraz sieci uzbrojenia terenu, wznowienie i wyznaczanie granic, inwentaryzacja powykonawcza przyłącza oraz inwentaryzacja powykonawcza budynków.

Jakie zadania czekają na geodetę na placu budowy?

Jak już wcześniej wspomniano, geodeta jest specjalistą, którego obecność na placu budowy jest wymagana przez polskie prawo. Jednak co konkretnie robi taka osoba? Usługi geodezyjne przydają się już na etapie wyboru działki, jeżeli chodzi o budowę domu czy też innego rodzaju inwestycji - chodzi o dokładne określenie przebiegu granic działki i jednocześnie upewnienie się, czy sprzedawca podaje prawdziwe wymiary. Geodeta może również pomóc w określeniu dokładnego przebiegu podziemnych sieci uzbrojenia terenu, czy też w analizie mas ziemnych podczas robót ziemnych.

Do jego głównych zadań należy jednak przede wszystkim przygotowanie mapy do celów projektowych, która jest podstawą do wykonania projektu architektonicznego (planu zagospodarowania działki), a następnie wystąpienia do Starosty o wydanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia zamiaru budowlanego. Na mapie do celów projektowych znajdują się niezbędne informacje, takie jak dokładne granice terenu, jego ukształtowanie czy też miejsce przebiegu sieci uzbrojenia terenu oraz elementy wskazane do pomiaru przez projektanta mające istotne znaczenie do wykonania prawidłowego projektu. Kolejnym szalenie istotnym obowiązkiem geodety jest odpowiednia współpraca z kierownikiem budowy oraz wykonawcami. Należy zwrócić uwagę, że bez znaków geodezyjnych prace nie będą mogły ruszyć. Na tym etapie geodeta wskazuje główne punkty inwestycji, np. osie konstrukcyjne ścian budynku wraz z przebiegiem projektowanych przyłączy itp.

Specjalista z tej dziedziny jest również potrzebny na samym końcu, bowiem przeprowadza geodezyjną inwentaryzację powykonawczą, nanosząc na mapy dyżurne starostwa (mapę zasadniczą) wybudowany budynek, urządzenia podziemne, jak i parkingi, chodniki, podjazdy, oraz przygotowując dla inwestora mapę inwentaryzacyjną powykonawczą, która jest niezbędna do zgłoszenia zakończenia budowy w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego (PINB). Taka kontrola obejmuje między innymi dokładne pomiary gotowej inwestycji i porównanie ich z uprzednio przygotowanymi planami. Należy nadmienić , iż inwestor jest zobowiązany zlecić geodecie uprawnionemu wykonanie pomiarów sieci, przyłączy i instalacji przed ich zasypaniem.

Opracowanie:
Jeziórko, Kolejowa 11
tel. 502 272 728
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz