Artykuł sponsorowany

Geodeta na placu budowy domu jednorodzinnego

Geodeta na placu budowy domu jednorodzinnego

Działania doświadczonych geodetów i kartografów, nie ograniczają się dzisiaj przy inwestycjach budowy domów jednorodzinnych, do takich procesów, jak: ustalenie rozgraniczeń, wytyczenie działki, przygotowanie mapy do celów projektowych, a następnie wytyczenie budynku, na podstawie projektu architektonicznego. Wielokrotnie specjaliści ci, swoje doradztwo techniczne, oferują na wszystkich etapach wznoszenia danego obiektu. Jest to szczególnie ważne w przypadku budownictwa pasywnego.

Studium przedinwestycyjne

Prace geodezyjne można podzielić na trzy części: te, które wykonywane są w trakcie studium przedinwestycyjnym; te, które przeprowadzane są na różnych etapach wznoszenia budynku; oraz te, które powinno się wdrożyć, tuż przed składaniem wniosku o możliwość użytkowania danego obiektu do celów mieszkalnych, po zakończeniu wszelkich prac.

Jeśli chodzi o pierwszą grupę czynności geodezyjnych, należy do niej zaliczyć wspomniane już wcześniej ustalenia rozgraniczeń, wytyczenie działki, a następnie przygotowywanie map do celów projektowych na podstawie mapy zasadniczej. Dopiero wtedy, przechodzi się do działań wykonawczych, którymi są prace terenowe związane z tyczeniem obiektu na podstawie projektu architektonicznego.

Warto przy tym wiedzieć, że w przypadku budownictwa m.in. pasywnego, tj. energooszczędnego, geodeci szeroką współpracę nawiązują także z pracowniami instalatorskimi, których zadaniem będzie przygotowanie projektów uzbrojenia terenu. Dzisiaj np. sieci przyłączeniowe gazu ziemnego, czy elektryki, dzięki odpowiednim technologiom, mogą zredukować zarówno koszty inwestycyjne, jak i też późniejsze eksploatacyjne. Można tego jednak dokonać tylko, dzięki współpracy specjalistów budownictwa z różnych dziedzin, w tym geodezji.

Budowa domu jednorodzinnego

Podczas różnych etapów budowy domy jednorodzinnego, ważne jest to, aby geodeta sprawdzał stan inwestycyjny, głównie pod kątem bezpieczeństwa. Specjaliści ci, sprawdzają między innymi poziom odkształceń i przesunięć, co jest ważne dla późniejszych działań korygowania odpowiednich map oraz wszelkiej dokumentacji. Istotne jest także to, aby geodeci współpracowali z ekipami budowlanymi i pracowniami architektonicznymi, co może spowodować optymalizację czasu prowadzenia działań wykonawczych. Te zaś kończą się – w dziedzinie geodezji oraz kartografii – na tak zwanej inwentaryzacji powykonawczej.

To wtedy geodeta dokonuje ostatecznych pomiarów, sprawdza uzbrojenie terenu przed jego zasypaniem – lub po, dzięki specjalnym wykrywaczom – a następnie wydaje opinię, potrzebną do uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Bardzo ważne okazuje się także przygotowanie nowej mapy poinwentaryzacyjnej, która w przyszłości, może być ważna przy modernizacjach domu, czy przy chęci jego zbycia. Takich procedur podejmuje się między innymi doświadczony ekspert geodezji Andrzej Gutowski, który prowadzi nowoczesne biuro GUTGEO, otwarte na obsługę zarówno klientów indywidulanych, jak i też biznesowych oraz publicznych. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz