Materiał Partnera

Geodeta na budowie – jakie zadania ma geodeta podczas budowy domu?

Geodeta na budowie – jakie zadania ma geodeta podczas budowy domu?

Budowa domu to wiele etapów prac, które wykonują różni specjaliści. Niektórych z nich można spotkać przynajmniej kilkukrotnie, zanim budynek zostanie oddany do użytku. Takim specjalistą jest geodeta, który jest potrzebny właściwie na każdym etapie prac – przed rozpoczęciem budowy, jak i po jej zakończeniu. Jakie są zatem jego zadania na placu budowy?

Pomiary powierzchni działki, czyli geodeta potrzebny jeszcze przed rozpoczęciem prac

Pierwsze zadanie dla geodety pojawia się właściwie jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych i nawet przed zakupieniem działki. Warto zlecić geodecie wykonanie pomiarów powierzchni działki, aby przekonać się, czy jej granice zostały odpowiednio wytyczone. Usługi specjalisty przydadzą się także w momencie, gdy będziemy chcieli działkę ogrodzić. Geodeta precyzyjnie wyznaczy odpowiednie miejsce na ustawienie ogrodzenia.

Etap pierwszy budowy domu, czyli mapa do celów projektowych

W przypadku, gdy chcemy rozpocząć budowę domu, niezbędne jest wykonanie mapy do celów projektowych. Tym zadaniem również zajmie się uprawniony geodeta – w Prudniku warto powierzyć je Zbigniewowi Winnickiemu. Mapa jest niezbędna, aby architekt mógł osadzić budynek na projekcie, a ten z kolei jest konieczny, by złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Po dopełnieniu formalności – wytyczenie budynku

Kiedy uzyskaliśmy już pozwolenie na budowę i wszelkie formalności zostały dopełnione, nadchodzi czas na kolejne zadanie dla geodety. Na tym etapie zajmie się on wytyczeniem budynku w terenie według zatwierdzonego projektu. Pracę tę wykonuje, posługując się geodezyjnymi znakami montowanymi w gruncie. Wyznaczają one punkty i osie geometryczne mającego powstać domu. Po zakończeniu prac geodeta wprowadza wszystkie pomiary geodezyjne oraz informacje do dziennika budowy.

Pomiar przyłączy oraz ich wytyczenie

Kolejną z usług geodezyjnych na placu budowy jest wytyczenie oraz pomiar przyłączy. Przyłącza, które zaprojektował wcześniej architekt, powinny zostać w odpowiedni sposób zlokalizowane na działce. Po doprowadzeniu ich do budynku geodeta musi wykonać ich pomiar powykonawczy oraz stworzyć mapę powykonawczą, na której oznaczony będzie rzeczywisty przebieg przyłączy.

Zakończenie geodezyjnej obsługi budowy, czyli inwentaryzacja powykonawcza

Geodeta pojawia się na placu budowy po raz ostatni, gdy dom już stoi, ale nie został jeszcze oddany do użytku. Na tym etapie dokonuje pomiaru wykonawczego budynku, aby sprawdzić zgodność postawionego budynku z projektem zagospodarowania działki.

Opracowanie:
Łąka Prudnicka, Nad Złotym Potokiem 18
tel. 535 259 607
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz