Materiał Partnera

Gdzie znajdują zastosowania siłowe układy hydrauliczne?

Gdzie znajdują zastosowania siłowe układy hydrauliczne?

Hydraulika siłowa działa na zasadzie przekazywania siły za pomocą płynu (oleju) pompowanego pod dużym ciśnieniem. Pozwala na wysoce precyzyjną pracę urządzeń umożliwiając wytwarzanie sił sięgających od kilku gramów do tysięcy ton. Zobaczmy, z jakich elementów składa się typowy siłowy układ hydrauliczny i jak powinna wyglądać prawidłowa jego eksploatacja?

Hydraulika siłowa opiera się na zasadzie prawa Pascala o przepływie cieczy. Ogólnie rzecz ujmując polega na przekazywaniu siły przy użyciu płynu (oleju) pompowanego pod dużym ciśnieniem. Współczesna mechanika samochodowa i przemysłowa bez systemów hydraulicznych niewiele by zdziałała.

Budowa typowego układu hydraulicznego

Podstawowe elementy wchodzące w skład systemów układu hydraulicznego obejmują:

  • pompę hydrauliczną o stałej lub zmiennej wydajności, jej zadaniem jest wytwarzanie ciśnienia i przekazywanie napędu
  • odbiorniki - siłowniki (przekształcają energię strumienia w ruch prostoliniowy) lub silniki hydrauliczne (zmieniają energię w ruch obrotowy)
  • rozdzielacze - odpowiadające za sterowanie przepływem oleju hydraulicznego z pompy do jednego lub więcej odbiorników
  • elementy sterowania – regulatory pozwalające na sterowanie wydajnością pompy
  • zawory – ograniczają one wartości ciśnienia cieczy pracującej w układzie hydraulicznym i by nie doprowadzić do nadmiernego wzrostu ciśnienia
  • zbiornik cieczy
  • olej hydrauliczny
  • chłodnicę oleju
  • filtry
  • przewody.

Poza skomplikowaną, współzależną ze sobą budową należy jeszcze powiedzieć, że układy hydrauliczne mogą być otwarte lub zamknięte. W układzie zamkniętym - olej jest podawany bezpośrednio do pompy, w otwartym - olej z odbiornika najpierw trafia do zbiornika cieczy.

Aby układ hydrauliczny nie zawodził, dbaj o przeglądy techniczne

Ze względu na budowę systemów hydraulicznych ważne jest, aby wszystkie elementy układu były sprawne, gdyż najmniejsza dysfunkcja jednego z nich niesie za sobą lawinę następnych problemów mogących unieruchomić całą instalację hydrauliczną w urządzeniu.

Układy te znajdują zastosowanie w górnictwie, hutnictwie, obrabiarkach, maszynach rolniczych, budowlanych i drogowych, w takich urządzeniach jak prasy hydrauliczne, hamulce, układy kierownicze, napędy bramowe. Kluczową rolę zatem pełni tu szybka i bezbłędna diagnostyka. Tylko zastosowanie wysoce wyspecjalizowanego sprzętu diagnostycznego możliwe jest znalezienie źródła awarii, szybką wymianę elementów hydraulicznych i przywrócenie sprawności układu. Ważne jest, aby firma serwisująca siłowe układy hydrauliczne mogła zapewnić wysokiej jakości części zamienne do układów hydraulicznych. Przykładem takiej firmy jest firma Rad-Trans, która od samego początku istnienia firmy skupia się na serwisie układów hydraulicznych i sprzedaży części zamiennych.

Używając urządzeń opartych na hydraulice siłowej trzeba pamiętać, aby nie doprowadzić do zapowietrzenia układu. Dokonując napraw czy modernizacji, należy dokładać starań, aby każdy element był precyzyjnie połączony z kolejnym, a elementy zasilające poddawane renowacji wykonane były z zegarmistrzowską dokładnością.

Opracowanie:
Gaj Mały 68
tel. 604 828 400
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz