Artykuł sponsorowany

Gdzie szukać pracy po studiach na kierunku ratownictwo medyczne?

Gdzie szukać pracy po studiach na kierunku ratownictwo medyczne?

Znalezienie optymalnej ścieżki kariery, która da szansę na rozwój własnych zainteresowań oraz wykonywanie ciekawej i potrzebnej pracy nie zawsze jest łatwe. Jedną z interesujących możliwości będzie wybranie zawodu ratownika medycznego. Wiąże się on z wieloma wyzwaniami, lecz jednocześnie oferuje bardzo dużo satysfakcji. Zdobycie uprawnień pozwalających na podjęcie pracy na tym stanowisku wymaga wyboru odpowiedniego kierunku studiów.

 

Jakie zadania wykonuje ratownik medyczny?

 

Ratownik medyczny zajmuje się niesieniem pomocy osobom, które znalazły się w sytuacji zagrażającej ich zdrowiu i życiu. Podstawowym zadaniem ratownika medycznego jest szybkie dotarcie do poszkodowanego, ustabilizowanie jego stanu oraz przekazanie na szpitalny oddział ratunkowy, o ile zachodzi taka potrzeba. Ratownicy, działając w zespołach ratownictwa medycznego, docierają do poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych oraz są wzywani do osób, których stan zdrowia uległ gwałtownemu pogorszeniu.

 

Jak zostać ratownikiem medycznym?

 

By zostać ratownikiem medycznym, trzeba ukończyć studia na kierunku „Ratownictwo medyczne”. Kończą się one uzyskaniem tytułu licencjata i trwają 3 lata. Warto pamiętać, że do rozpoczęcia pracy w zawodzie wymagane będzie również odbycie półrocznych praktyk oraz zdanie Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego (PERM). Edukacja ratownika nie kończy się jednak w tym momencie – podobnie jak inne zawody medyczne, ratownicy mają obowiązek ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji przez udział w organizowanych szkoleniach, kursach i wykładach.

Najlepszym wstępem do kariery są studia na dobrej uczelni. Kierunek „Ratownictwo medyczne” działa w Wyższej Szkole Gospodarki Krajowej w Kutnie, gdzie odpowiedni program jest realizowany na Wydziale Nauk o Zdrowiu.

 

Jakie perspektywy ma absolwent kierunku „Ratownictwo medyczne”?

 

Ze względu na systematycznie zmniejszającą się liczbę osób pracujących w ochronie zdrowia zdobycie wykształcenia w jednym z zawodów medycznych daje praktycznie 100-procentową gwarancję znalezienia pracy. Osoby, które uzyskają prawo do wykonywania zawodu ratownika medycznego, nas ogół są zatrudniane w firmach, które podpisały z Narodowym Funduszem Zdrowia kontrakty na wykonywanie świadczeń ratownictwa medycznego. Poza pogotowiem ratunkowym osoba z uprawnieniami może pracować na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Po zdobyciu co najmniej 5-letnigo doświadczenia zawodowego może wybrać karierę dyspozytora pogotowia ratunkowego. Ratowników chętnie przyjmują też prywatne firmy, które zajmują się odpłatnym transportem medycznym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz