Materiał Partnera

Gdzie stosuje się taśmy i blachy z metali kolorowych?

Gdzie stosuje się taśmy i blachy z metali kolorowych?

Przetwórstwo metali kolorowych to działanie, które pozwala na otrzymanie wielu produktów codziennego użytku, a także komponentów i elementów budowy maszyn stosowanych w różnych dziedzinach przemysłu. Każdy z metali ma inne właściwości, a co za tym idzie zastosowanie. Zobacz, gdzie sprawdzają się taśmy i blachy z metali nieżelaznych oraz w jaki sposób powstają.

Czym są metale kolorowe?

Metale kolorowe inaczej nazywane są metalami nieżelaznymi. Do grupy tej należą metale i ich stopy niezawierające żelaza. Jest to różnorodna grupa, o szerokim zastosowaniu w wielu dziedzinach przemysłu. Przetwórstwem, czyli wytwarzaniem elementów z metali kolorowych zajmują się firmy metalurgiczne, takie jak Walcownia metali nieżelaznych Łabędy S.A., która w swojej ofercie ma także wytwarzanie i obróbkę tych metali oraz odlewnictwo.

Do najczęściej stosowanych w różnych dziedzinach przemysłu metali kolorowych zaliczyć możemy:

  • miedź i jej stopy – mosiądz oraz brąz,
  • aluminium,
  • ołów,
  • cynę,
  • nikiel i cynk.

W jaki sposób produkuje się blachy i taśmy z metali nieżelaznych?

Produkcją blach i taśm z metali zajmują się walcownie. Powstają one poprzez specjalistyczną obróbkę metali, składająca się z wielu etapów, z których najważniejszym jest walcowanie, ponieważ to ono decyduje o właściwościach końcowego produktu.

Wyróżnić możemy walcowanie na zimno oraz na gorąco. Metodą walcowania na gorąco zazwyczaj wytwarza się blachy grube, czyli takie, o grubości większej lub równej 3 mm (według normy PN-EN 10079: 2009), natomiast do wytworzenia taśm stosowana jest technologia walcowania na zimno.

Blachy powstałe metodą walcowania na gorąco z reguły stosuje się tam, gdzie niezbędny jest materiał nadający się do dalszej obróbki na przykład za pomocą spawania. Są wykorzystywane do budowy dużych konstrukcji, takich jak mosty, elementy budynków, kładki, schody, wieże, podnośniki, kontenery, a także statki, okręty i maszyny.

Zimnowalcowane natomiast są bardziej odporne na rozciąganie, plastyczne i wytrzymałe oraz twardsze od gorącowalcowanych. Z tego względu świetnie sprawdzają się tam, gdzie potrzebny jest materiał cienki, o gładkiej powierzchni np. w branży motoryzacyjnej, do produkcji karoserii.

Zastosowanie wyrobów z metali kolorowych

Szerokie zastosowanie wyrobów z metali kolorowych odnajdziemy w każdej gałęzi przemysłu. Blachy i taśmy miedziane doskonale sprawdzą się w przemyśle budowlanym, elektronicznym, elektrotechnicznym, chemiczny, maszynowy, motoryzacyjny oraz  metaloplastyce. Zastosowanie wyrobów mosiężnych oraz brązowych odnajdziemy w:

  • elektronice,
  • teleradiotechnikę,
  • motoryzacji,
  • przemyśle elektromaszynowym.

Na rynku dostępne są także blachy i taśmy z biometalu, których głównym zastosowaniem jest elektrotechnika. Stanowią one także elementy aparatury chemicznej oraz elementy pracujące w wodzie morskiej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz