Artykuł sponsorowany

Gdzie sprawdzi się malowanie natryskowe?

Gdzie sprawdzi się malowanie natryskowe?

Jednym z najpopularniejszych sposobów wykończenia wnętrz jest pokrycie ścian farbą. Decydujemy się na to przede wszystkim ze względu na możliwość idealnego dopasowania koloru do naszych upodobań oraz stylistyki pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest również wielość dostępnych na rynku produktów – akrylowe, winylowe, lateksowe to jedynie kilka z nich. Dużym plus stanowi także łatwe nakładanie z pomocą agregatu.

Malowanie natryskowe w praktyce

Jak wskazuje nazwa tej technologii, aplikacja farby odbywa się poprzez natrysk. Do jego wykonania niezbędny jest odpowiedni agregat, w którym pod wpływem wysokiego ciśnienia następuje rozbicie strumienia na krople niewielkich rozmiarów. Dzięki temu powłoka osiada równomiernie na malowanej powierzchni. Średnie tempo pokrywania ściany to 4 metry kwadratowe na minutę. Możemy przy tym wyróżnić trzy rodzaje natrysków. Wariant pneumatyczny sprawdza się w przypadku karoserii samochodów. Najpopularniejsze obecnie malowanie hydrodynamiczne, oferowane między innymi przez firmę Miron-Lux, ma charakter uniwersalny. Niskociśnieniowa metoda przeznaczona jest głównie dla małych powierzchni i preparatów takich jak lakiery czy emalie.

Po pistolet natryskowy sięgać będziemy najczęściej, planując pokrycie dużej powierzchni w krótkim czasie, na przykład ścian, sufitów, elewacji budynków. Będzie doskonałym sposobem ich wykończenia, jeśli mają nieregularną fakturę, ażurową budowę lub są wypukłe. Nierówności nie sprawią najmniejszego problemu, co ma miejsce przy używaniu wałka. W tym celu wykorzystać możemy farby rozpuszczalnikowe oraz wodne. Jak już zauważyliśmy, technologia ta znajduje zastosowanie także w lakierowaniu pojazdów, ale też statków czy maszyn. Wykorzystuje się ją w malowaniu drzwi, ram, balustrad, płotów i tym podobnych.

Zalety malowania hydrodynamicznego

Rosnąca popularność malowania natryskowego wynika przede wszystkim z jego atutów. Wśród nich warto na pewno wymienić mniejsze zużycie farby. Wystarczy jedna warstwa, by stworzyć równomierną powłokę na wybranej powierzchni. Kolejna rzecz to oszczędność czasu. Praca trwa szybciej niż z użyciem tradycyjnych narzędzi malarskich. Wszystko wykonuje się także za pomocą jednego urządzenia. Przed rozpoczęciem malowania wnętrz czy elewacji należy jednak pamiętać o tym, by zabezpieczyć w najbliższym otoczeniu to, co nie ma być pokryte farbą.

Istotną rolę odgrywa ponadto precyzja, jaką zapewnia agregat natryskowy. Eliminuje ona ryzyko powstawania smug, a w efekcie znacząco podnosi walory estetyczne – w szybki sposób uzyskujemy bowiem gładką, ładną powierzchnię, która cieszy oczy. To ma znaczenie nie tylko w naszych domach lub mieszkaniach, ale także budynkach firm, gdzie wygląd budynku wewnątrz i na zewnątrz, w tym sposób jego wykończenia, buduje wizerunek przedsiębiorstwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz