Materiał Partnera

Gdzie są wykorzystywane zrębki drewna i w jaki sposób je uzyskać?

Gdzie są wykorzystywane zrębki drewna i w jaki sposób je uzyskać?
Zrębki drewna mają szerokie wykorzystanie w wielu różnych dziedzinach, między innymi ogrodnictwie lub jako opał. Żeby je uzyskać, konieczne jest przerobienie gałęzi i grubszych odpadów drzewnych przy pomocy maszyn do rozdrabniania tzw. rębaków. W ten sposób drewno pozostałe po porządkach w ogrodach lub sadach nie marnuje się i przede wszystkim – nie zajmuje wiele miejsca.

Przydatne funkcje rębaków w sadach i ogrodach

Na samym wstępie warto wspomnieć o funkcjach, które powinny mieć profesjonalne rozdrabniarki do drewna. Polskim producentem rębaków jest firma Rafała Gomułki, która cechuje się wysoką jakością części, szczególnie pod kątem wykonania ostrzy.

Dobre rębaki posiadają takie funkcje jak:

  • Mechanizm automatycznego wciągania gałęzi – jest nie tylko pomocny, ale przede wszystkim bezpieczny dla osoby obsługującej urządzenie. Rębaki pozbawione tej funkcji wymagają użycia sporej siły.
  • Bieg wsteczny – umożliwiający wyjęcie napoczętych gałęzi np. w przypadku zablokowania ich w świetle podajnika.
  • Mobilność – wyposażenie w koła umożliwia transportowanie rębaków.
  • Pojemnik na zrębki – mniejsze, ogrodowe modele mogą posiadać pojemniki. W przypadku dużych maszyn zrębki są wysypywane bezpośrednio do worków lub na przyczepy.

Typ maszyny zawsze dostosowujemy do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli masz do przerobienia tylko cienkie gałązki z ogródka lub małego sadu owocowego, wystarczy niewielki rębak elektryczny. Jeżeli jednak poszukujesz maszyny, aby pozbyć się odpadów drzewnych np. w lesie lub tartaku – konieczny będzie zakup maszyny o dużej mocy i możliwości cięcia nawet najgrubszych gałęzi.

Gdzie wykorzystujemy zrębki?

W warunkach domowych jest to przede wszystkim dobry materiał opałowy. Ich pozyskiwanie jest ekonomiczne i ekologiczne, gdyż zwykle powstają po przerobieniu odpadów drzewnych z sadów lub prywatnych lasów. Ważne jest, aby składować je w workach w suchych miejscach, gdyż zawilgocone mogą słabo się palić. Zrębki to również doskonała biomasa, wykorzystywana w elektrowniach. Można je wyrabiać zarówno z drewna iglastego, jak i liściastego. Kaloryczność zależy głównie od stopnia rozdrobnienia, wilgotności oraz rodzaju drewna, z którego powstały. Drugą dziedziną, w której wykorzystujemy zrębki, jest oczywiście ogrodnictwo. Można je zauważyć na skwerach i rabatach, gdzie nie tylko utrzymują dostateczną wilgotność, ale też zapobiegają wyrastaniu chwastów. Posiadają neutralny odczyn pH, dlatego nadają się zarówno na gleby kwaśne, jak i zasadowe. Oprócz wcześniej wymienionych dwóch największych kategorii zrębki mogą służyć również jako surowiec do produkcji płyt wiórowych, pelletu, płyt pilśniowych lub ekstrakcji żywicy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz