Gdzie są Kolorowe Jeziorka i dlaczego musisz je odwiedzić?

Gdzie są Kolorowe Jeziorka i dlaczego musisz je odwiedzić?

Kolorowe Jeziorka – czy nie brzmi to egzotycznie? Zastanawiasz się, gdzie znajduje się taki cud natury? Może w Chorwacji albo Czarnogórze? Kolorowe Jeziorka możesz zwiedzić na Dolnym Śląsku! Poznaj największą atrakcję Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Sprawdź, dlaczego koniecznie musisz tam pojechać oraz dowiedz się, skąd wzięła się niezwykła barwa tych niecodziennych jezior.  

Gdzie są Kolorowe Jeziorka?

Kolorowe Jeziorka znajdują się w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice (gmina Marciszów, powiat kamiennogórski). Ta niezwykła atrakcja turystyczna przyciąga nie tylko polskich, ale również zagranicznych turystów. Wstęp na teren jest bezpłatny.

Jeziora położone są u podnóża Wielkiej Kopy. Jest to czwarty pod względem wielkości (po Skalniku, Dziczej Górze i Wołku) oraz najwyższy szczyt we wschodniej części Rudaw Janowickich. W planach zakładana jest odbudowa 15-metrowej wieży widokowej znajdującej się na szczycie.

Kolorowe Jeziorka - Jeziorko Błękitne

Dlaczego jeziorka są kolorowe?

Wiele osób zastanawia się, skąd wzięły się tęczowe barwy zjawiskowych jezior. Powodem zabarwienia wody jest chemiczny skład dna wyrobiska. W XVIII wieku założono kopalnię i prowadzono wydobycie łupków pirytonośnych. Piryt był przerabiany na kwas siarkowy. Na początku XX wieku kopalnia zakończyła działalność, a wyrobiska pokopalniane wypełniła woda. W ten sposób powstały niezwykłe kolorowe jeziora o niecodziennym zabarwieniu.

Jakie kolory jezior można podziwiać?

Odwiedzający mogą nacieszyć oko szeroką paletą barw:

Jeziorko Żółte – najmłodsze ze wszystkich, 20 lat wcześniej nie było w nim wody. Z biegiem lat, po obfitych opadach, zostało wypełnione górską deszczówką.

Jeziorko Purpurowe – przyczyną zabarwienia wody jest roztwór kwasu siarkowego. Wzrok przyciągają otaczające jezioro skały, które przez wielu postrzegane są jako tajemnicze.

Jeziorko Błękitne – woda zawdzięcza swoje zabarwienie związkom miedzi. Jezioro jest wyjątkowo urokliwe. Jest krystalicznie czyste, dlatego bywa nazywane Lazurowym, a jego odcienie zmieniają się w zależności od pogody. Dodatkowo nie wydziela siarkowego zapachu, który charakteryzuje Jezioro Purpurowe.

Jeziorko Zielone – określane również Czarnym Jeziorkiem. Jezioro jest niezwykłe, ponieważ pojawia się i znika. Ostatni raz można było je podziwiać po wielkiej powodzi w latach 90.

Kolorowe Jeziorka

Jakie atrakcje czekają na turystów?

Przede wszystkim warto wymienić ścieżkę edukacyjną „Kolorowe Jeziorka”. Na trasie spotkamy liczne tablice informacyjne, z których można sporo dowiedzieć się o specyficznym ukształtowaniu terenu, poznać historię górnictwa oraz niezwykłe atrakcje i zjawiska przyrodnicze okolic, a także odkryć ciekawostki na temat powstawania jezior. Trasa liczy 3 kilometry, a na jej przejście trzeba zarezerwować około 2 godziny.

Poza tym spragnieni wrażeń mogą skorzystać z usług:

  • wykwalifikowanego przewodnika sudeckiego
  • wypożyczalni sprzętu nordic walking oraz usługi instruktora PZN
  • wypożyczalni rowerów
  • pola namiotowego i kempingowego

Osoby lubiące sztukę regionalną mogą zakupić pamiątki i rękodzieło od lokalnych artystów, a pary mają szansę na niezapomnianą sesję ślubną w plenerze. Jeśli masz psa, na szlak możesz bez problemu zabrać swojego czworonoga.

Warto wspomnieć, że w miejscowości Wieściszowice można zwiedzić jeszcze inne atrakcje. Znajdują się tu dwa obiekty sakralne – późnogotycka świątynia z 1559 roku oraz neogotycki zabytek wybudowany w 1850 roku.

Ze względu na obecne obostrzenia warto sprawdzić wcześniej, czy wszystkie atrakcje są już dostępne. Dowiedz się więcej o kolorowych jeziorkach

Szukasz pomysłu na dalsze podróże? Poznaj najpiękniejsze zamki w Polsce.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży