Artykuł sponsorowany

Gdzie ma zastosowanie obróbka skrawaniem?

Gdzie ma zastosowanie obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem jest jedną z najbardziej popularnych form, przygotowujących precyzyjnie materiały do produkcji silników, urządzeń oraz pojazdów. Proces wykonywany jest za pomocą narzędzi takich jak: tokarki, frezarki, wiertarki i szlifierki. W ostatnim czasie wykorzystuje się również maszyny CNC, które poprzez wykorzystanie nowoczesnego oprogramowania, mogą produkować detale i podzespoły mechaniczne.

Frezowanie – czym jest?

Frezowanie jest skrawaniem, do którego wykorzystuje się specjalne narzędzie, czyli frezarkę. Proces obejmuje różnego rodzaju materiały jak tworzywa sztuczne, drewno. Skrawaniem metalu zajmuje się Jarmet Pw Obróbka metali Jarosław Strugała, stosując je, aby nadawać również kształt przedmiotom. Poddawany procesowi element, może pozostawać w bezruchu, w trakcie pracy, czy poruszać się, w zależności od potrzeb realizacji. Całe zadanie wykonuje poruszająca się maszyna. Coraz częściej wykorzystuje się o wiele wygodniejsze frezowanie CNC, czyli technologię sterowania numerycznego z użyciem komputera. Dzięki temu kształtowanie jest niezwykle wydajne i możliwe jest osiąganie planowanych form, przez obróbkę elementu z każdej strony i we wszystkich miejscach. Umożliwia uzyskanie również detali w postaci otworów, żłobień i rowków. Frezowanie pozwala nanosić bardzo skomplikowane wzory, zaokrąglić krawędzie lub nadaje kanty przedmiotom.

Proces i zastosowanie obróbki skrawaniem CNC

Obróbka skrawaniem CNC składa się z następujących etapów: tworzenie projektu, przyjęcie go na plan sterowania narzędziami i kształtowanie materiału, czyli frezowanie, toczenie oraz szlifowanie. Zaletą obrabiarek CNC jest to, że zmniejszają koszty pracy tradycyjnych maszyn. Oznacza to, że jedno urządzenie, jest w stanie wykonać setki tych samych elementów, w zależności od zastosowanego oprogramowania. Urządzenia pozwalają przyśpieszać pracę, z dużą dokładnością, co wcześniej było nie do zrealizowania. Umożliwiają również zachowanie parametrów projektu. Dlatego, mają zastosowanie w branży: medycznej, lotniczej, elektronicznej, motoryzacyjnej, energetycznej oraz w wielu innych gałęziach przemysłu. Linia produkcyjna jest w pełni zautomatyzowana, więc pracownik obsługujący maszynę sterowaną numerycznie, programuje urządzenie i nadzoruje jego pracę.

Metale poddawane są obróbce skrawaniem

Obróbka skrawaniem dzieli się ze względu na zastosowane narzędzia na wiórową i ścierną. Różnią się one od siebie użyciem elementów, posiadających określoną geometrię i liczbę ostrzy. Do podstawowych metod obróbki zalicza się: toczenie, wiercenie, frezowanie oraz szlifowanie. Poza standardowymi sposobami obejmuje ona również: gładzenie, dłutowanie, przeciąganie, docieranie, wytaczanie oraz rozwiercanie. Wśród materiałów, które przeważnie są poddawane kształtowaniu skrawaniem, znajdziemy: metale nieżelazne, m.in. mosiądz i aluminium, stal, oraz stal nierdzewną, żaroodporne superstopy, a także żeliwo. Przy zastosowaniu odpowiednich procedur i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, obróbce skrawaniem można poddać niemal każdy materiał, również tworzywa sztuczne oraz drewno. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz