Artykuł sponsorowany

Gdzie i jak stosować farby akrylowe?

Gdzie i jak stosować farby akrylowe?

Farby akrylowe skutecznie wyparły z rynku swoje poprzedniczki, czyli farby klejowe. Nie ma się czemu dziwić – szeroki wybór kolorów, wysoka odporność na działanie wody, wiele typów powierzchni zdatnych do pokrycia nimi i wygoda nakładania – oto ich najważniejsze zalety. A gdzie konkretnie można zastosować ten typ farb? Czy nadają się jedynie
do malowania ścian?

Ponad 60 lat historii

Choć farby akrylowe wydają się być nowością, w rzeczywistości istnieją na rynku już od lat 50. XX wieku. To wówczas rozpoczęto ich stosowanie w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, a następnie w Europie. Nie służyły jednak do pokrywania kolorem ścian wewnątrz budynków, a zewnętrznych elewacji budynków położonych blisko linii brzegowej mórz i oceanów. Już wtedy dostrzeżono bowiem, że spoiwo w postaci żywic poliakrylowych, w których zanurzone są cząsteczki pigmentu, sprawia, iż farby akrylowe dobrze radzą sobie z wilgocią oraz zasoleniem.

Wraz z upływem czasu i rozwojem technologii farby akrylowe zaczęto stosować powszechnie m.in. w poligrafii, twórczości artystycznej, a przede wszystkim – do malowania we wnętrzach budynków. Emulsje oraz lakiery akrylowe można znaleźć w ofercie wielu dobrych producentów, np. takich jak Chemstal Sp. z o.o. Fabryka farb, lakierów i klejów. Są chętnie wybierane zarówno przez profesjonalistów, jak i tych, którzy samodzielnie podejmują się malowania.

Nie tylko do malowania ścian

Choć farby akrylowe mogą kojarzyć się przede wszystkim z malowaniem ścian, to nie jedyne ich zastosowanie. Zasadniczo wyróżnić można dwa typy tych produktów.

  • Emulsje akrylowe są przeznaczone do malowania powierzchni z tynku, betonu, drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Często określa się je również mianem farb lateksowych. Gdy wyschną, są dobrze zabezpieczone przed działaniem wody. Dlatego sprawdzają się dobrze zwłaszcza w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, np. łazience czy kuchni, ale doskonale prezentują się też w innych wnętrzach.
  • Emalie oraz lakiery akrylowe – nimi również można pokrywać drewno, materiały drewnopochodne, tynki, ale i ceramikę. Niektóre odmiany można zastosować również na metal – pod warunkiem jego wcześniejszego zagruntowania preparatem antykorozyjnym. Istotną ich zaletą jest to, że są rozpuszczalne w wodzie. Nie ma więc konieczności stosowania uciążliwych dla środowiska rozpuszczalników organicznych o nieprzyjemnym zapachu. Nałożone na odpowiednio oczyszczoną i zagruntowaną powierzchnię tworzą elastyczną powłokę, najczęściej o półmatowym wykończeniu, która nie jest podatna na żółknięcie.

Jak zatem widać, farby wykonane z akrylu są niezwykle uniwersalnym, a zarazem nowoczesnym materiałem, który warto wykorzystać np. podczas domowego remontu.

Opracowanie:
Dębica, Wiśniowa 15
tel. 14 676 00 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz