Materiał Partnera

Gdy choruje dziecko, ważny jest pediatra

Gdy choruje dziecko, ważny jest pediatra

Każdy rodzic chciałby chodzić ze swoim dzieckiem do takiego lekarza, który nie tylko ma wiedzę, ale także emanuje wewnętrznym spokojem, cierpliwością i wyrozumiałością. Taki pediatra buduje w gabinecie przyjazną, komfortową dla wszystkich atmosferę i ma znakomity kontakt z małym pacjentem.

Jak to z dziećmi bywa

Przy pierwszym dziecku rodzice zawsze wiedzą najmniej, zwłaszcza na samym początku. Z czasem przychodzi praktyka i już wiecie, jak ulżyć dziecku przy przeziębieniu, ząbkowaniu albo innych drobniejszych problemach. Dziecko rośnie i nabywa odporności, ale zanim to się stanie na dobre, często ulega infekcjom. Pierwszymi symptomami choroby są: zmiana humoru, rozdrażnienie, brak apetytu, niepokój, czasem luźniejszy stolec. Jeśli malec marudzi, trzeba także zmierzyć mu temperaturę. Gdy ta jest podwyższona, należy dużo poić dziecko, niemowlę karmione naturalnie powinno być często przystawiane do piersi. Maluchowi karmionemu mlekiem modyfikowanym trzeba podawać butelkę z przegotowaną, niegazowaną wodą mineralną.

Rodzice mają intuicję, jeśli jest coś, co szczególnie Was niepokoi, koniecznie skonsultujcie się z pediatrą. Gdy gorączka przekracza 38 st. C, zamówcie lekarską wizytę domową. Gdy gorączka się podnosi, warto podać odpowiedni do wieku lek przeciwgorączkowy, temperaturę można także obniżać letnią, ale nie zimną kąpielą. Należy wiedzieć, że wysoka gorączka może czasem powodować u dziecka atak drgawek, co wygląda dość przerażająco. Panika jest tu jednak niewskazana, trzeba zachować spokój i wezwać pogotowie. Czekając na karetkę dziecko układamy na boku, bez poduszki, tak by nie zakrztusiło się śliną.

U starszych niemowląt często występuje trwająca przez trzy dni gorączka, bez dodatkowych objawów infekcji, nazywa się ją trzydniówką. Gdy temperatura spada, na buzi, tułowiu, czasem rączkach i nóżkach pojawia się drobna, plamista wysypka.

Ważne telefony

Nawet jeśli dziecko zwykle wcale nie choruje, trzeba mieć w ustalonym, najlepiej widocznym miejscu, spisane wszystkie potrzebne adresy i telefony do placówek zdrowia, w których można uzyskać pomoc, dowiedzcie się również gdzie pojechać do lekarza w dni wolne od pracy i święta. Należy wiedzieć, gdzie dokładnie znajduje się najbliższy szpital dziecięcy i jaki jest do niego dojazd. Telefony na pogotowie: 999 i 112 miejcie na stałe wpisane do komórki i zapisane w widocznym dla każdego domownika, także dla dziecka, miejscu.

Dobry lekarz

Zanim wybierzesz lekarza dla swojego dziecka, zasięgnij opinii rodziny, przyjaciół i znajomych, zwykle ich uwagi są najbardziej wiarygodne. Idąc na wizytę znać będziesz specjalistę z opowieści i trochę już wiesz, czego możesz się spodziewać. Pamiętaj jednak, że wybór danego pediatry nie musi być decyzją na zawsze. Jeżeli nie podoba Ci się zachowanie lekarza, jego podejście do dziecka i do całej sytuacji, w każdej chwili możesz zmienić go na innego. To właśnie Twoja osobista wizyta jest kluczowa i jest najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy ten właśnie lekarz odpowiada Tobie i Twojemu dziecku.

ZPOZ Przychodnia Rejonowa nr 2 to miejsce, gdzie pracują lekarze, którym możesz zaufać. Dowiedz się, kiedy i w jakich godzinach pracują i przyjdź po pomoc. Zapraszamy!

Opracowanie:
Jędrzejów, Chrobrego 4
tel. 41 386 21 72
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz