Artykuł sponsorowany

Gdański Ośrodek Psychodynamiczny, czyli komu pomoże terapia i dlaczego warto się jej podjąć?

Gdański Ośrodek Psychodynamiczny, czyli komu pomoże terapia i dlaczego warto się jej podjąć?

Większość ludzi zmaga się z problemami natury psychologicznej, co nie jest niczym dziwnym. Wszak każdy z nas był dzieckiem, a  to wtedy kształtują się przekonania i wzorce zachowań, które towarzyszą nam również w dorosłym życiu. W dzieciństwie wiele rzeczy może pójść „nie tak”, więc warto szukać pomocy, aby wyprostować myśli i zrozumieć emocje, a pomoże w tym dobry psychoterapeuta psychodynamiczny.

Psychoterapia w nurcie psychodynamicznym

Świat psychologii jest obecnie bardzo rozrośnięty, wiele osób mówi, że „chodzi na terapię”, jednak czasem w rozmowach umyka coś ważnego. Terapia może być prowadzona w różnych nurtach, a te różnią się podejściem do prowadzenia spotkań, a nawet długością trwania całej terapii. Obecnie wyróżnia są cztery główne nurty w psychoterapii: psychodynamiczny, poznawczo-behawioralny, humanistyczny oraz systemowy, z czego te dwa pierwsze są najpowszechniejsze. 

Psychoterapia psychodynamiczna to unowocześniona wersja psychoanalizy, a największy nacisk kładziony jest na swobodną rozmowę, gdzie pacjent ma przestrzeń, do tego, aby mówić o wszystkim. Psychoterapeuta zachęca więc do tego, aby podążać za skojarzeniami i luźnymi myślami, aby sprawdzić, dokąd zaprowadzą. Często pod płaszczykiem błahych zdarzeń i przekonań kryje się dużo więcej, niż można pomyśleć. Wynika to z tego, że w każdym człowieku jest mnóstwo nieuświadomionych konfliktów, które stoją za czynami oraz przekonaniami, które wpływają na postrzeganie świata. 

Nurt psychodynamiczny ma przede wszystkim pomóc zorientować się w swoich emocjach i poznać ich przyczyny, aby poczuć się lepiej. Bardzo istotny w tym procesie jest kontakt z terapeutą, który pomaga zrozumieć emocje, jakie pacjent projektuje na innych. Doświadczony terapeuta, jak Marzena Pycka, potrafi uświadomić pacjentowi mechanizm jego zwyczajowych zachowań np., w relacjach z innymi ludźmi. W największym skrócie psychoterapia psychodynamiczna ma za zadanie zmienić struktury myślenia pacjenta, tak aby przeszłość nie rzutowała na teraźniejszość.

Kiedy zgłosić się do gabinetu psychoterapeuty?

Psychoterapia psychodynamiczna to główne zainteresowanie Marzeny Pycki, która posiada tytuł Certyfikowanego Psychoterapeutę Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej. Specjalistka ta realizuje się również w roli trenera i pedagoga, która prowadzi Gdański Ośrodek Psychodynamiczny. To tutaj można zgłosić się po pomoc, kiedy czujemy, że chcemy zmienić coś w swoim życiu. Na terapię psychodynamiczną można udać się z każdym problemem, który sprawia trudności w codziennym życiu. Psychoterapia psychodynamiczna jest doskonałym narzędziem, do poprawy jakości życia na wielu płaszczyznach i może poradzić sobie z szeregiem najróżniejszych bolączek.

Podstawowym warunkiem, jakie musi spełnić pacjent, jest chęć do zmiany oraz do głębszej refleksji na temat samego siebie. Terapia psychodynamiczna to świetny sposób na uporanie się z problemami, które towarzyszą wielu ludziom w codziennym życiu, jak choćby:

  • zaburzenia jedzenia,
  • lęki,
  • kryzysy życiowe,
  • doświadczenia traumatyczne, 
  • trudne relacje z ludźmi.

Psychoterapia psychodynamiczna może odbywać się w trybie krótkoterminowym, jak i długoterminowym. Wszystko zależy od umowy z psychoterapeutą. Ustalenie konkretnego terminu prognozowanego końca terapii jest bardzo ważny, bo daje pewne ramy, które pomogą zmobilizować się do pracy oraz zweryfikować jej efekty. Oczywiście, zakończenie terapii zależy przede wszystkim od tego, czy udało się osiągnąć ustalony na początku terapii cel oraz od samopoczucia pacjenta. Często okazuje się, że terapia krótkoterminowa odkryła dodatkowe tematy, które również warto przepracować. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz