Materiał Partnera

Gastroskopia i kolonosopia w szybkim diagnozowaniu chorób

Gastroskopia i kolonosopia w szybkim diagnozowaniu chorób

Obecnie badania specjalistyczne zwane gastroskopią oraz kolonoskopią są bardzo ważnymi etapami wczesnego diagnozowania zarówno łatwo usuwalnych schorzeń, jak i tych bezpośrednio zagrażających życiu pacjenta. Techniki te pozwalają bowiem na między innymi błyskawiczne wykrywanie zmian nowotworowych, co umożliwia wdrożenia Szybkiej Terapii Onkologicznej. Warto zatem wiedzieć o tym, że gastroskopia i kolonoskopia nie tylko zlecane są przy różnego rodzaju objawach, ale także w celach profilaktyki zdrowotnej.

Czym jest gastroskopia a czym kolonoskopia?

Za gastroskopię uważa się badanie wnętrza przełyku, żołądka i dwunastnicy, będącej pierwszym zakrętem jelita cienkiego. W celu wykonania diagnostyki, specjalista zastosuje cienką elastyczną rurkę z zainstalowaną kamerą video oraz lampką. To pozwala dokonać lekarzowi dokładnej wizji wnętrza przewodu pokarmowego i potwierdzenie/wykluczenie wstępnych diagnoz.

Kolonoskopia zaś jest przeprowadzana poprzez kolonoskop – urządzenie podobne do gastroskopu – które jest jednak wprowadzane przez odbyt pacjenta. Umożliwia to bezpośrednie obejrzenie wyściółki jelita grubego lub okrężnicy, a nawet w niektórych przypadkach, na pobranie materiału do badania laboratoryjnego. W przypadku stwierdzenia obecności polipów lekarz ma możliwość dzięki specjalnej aparaturze, usunąć je podczas badania.

Wskazania do wykonania badania

Zarówno gastroskopia, jak i kolonoskopia są wskazane do wykonania w przypadku różnych dolegliwości. Mowa o nawracających bólach brzucha, czy przełyku, częstych niestrawnościach, wzdęciach, biegunkach, wymiotach, a także krwawieniu podczas kaszlu, czy też defekacji. Istnieje cały szereg symptomów, które kwalifikują pacjentów do przeprowadzenia gastroskopii lub kolonoskopii. Warto jednak pamiętać także o profilaktyce zdrowotnej. Mężczyźni i kobiety w wieku powyżej 40 lat, powinni udawać się na profilaktyczne badania specjalistyczne, według wskazań lekarskich. W przypadku gastroskopii oraz kolonoskopii jest to najczęściej okres 5 lat. Znacznie częściej zabiegowi powinny poddawać się osoby po przebytej walce nowotworowej, pacjenci z refluksem żołądka, czy też innymi schorzeniami np. dolnego odcinka jelita grubego. 

Gdzie udać się na gastroskopię lub kolonoskopię?

Wielu pacjentów unika badań takich, jak gastroskopia i kolonoskopia, ponieważ obawia się dyskomfortu. Warto jednak wiedzieć, że najlepsze ośrodki przeprowadzające tego typu działania diagnostyczne, oferują opiekę medyczną na najwyższym poziomie, redukującą zarówno fizyczne niedogodności, jak i te psychiczne. Nowoczesną metodologią pracy wyróżnia się między innymi Klinika Krakowska Sp. z o.o., która zatrudnia w swoich poradniach doświadczonych lekarzy gastroenterologów: dr n. med. Janina Zahradnik - Bilska, lek. med. Bogdan Jakubas, lek. med. Piotr Bąk, lek. med. Sławomir Krzemiński. Zajmują się oni zaś leczeniem m.in. wrzodów, choroby refluksowej, zespołu jelita drażliwego, zapalenia żołądka, zapalenia trzustki, kamicy żółciowej, czy też wielu innych chorób i przypadłości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz