Artykuł sponsorowany

Gaśnice – wymogi dotyczące przeglądów dla firm i instytucji oraz dla osób prywatnych

Gaśnice – wymogi dotyczące przeglądów dla firm i instytucji oraz dla osób prywatnych

Instytucje, przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne, zobowiązane są do regularnego przeglądu gaśnic. Przepisy mówią o konserwacji podstawowej, często określanej potocznie jako legalizacja gaśnic, oraz rozszerzonej. Nie powinno traktować się ich jako przykrego obowiązku, ale jako dbanie o bezpieczeństwo swoich najbliższych/pracowników. Ten fakt wynika z tego, że gaśnica jest pierwszym narzędziem, mogącym zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru.

Cel wykonania przeglądu gaśnic

Na początku, warto przedstawić cel wykonania tego typu zabiegów. Często spełnianie wymogów, zaleceń, przestrzegania przepisów pod groźbą kary finansowej, jest uważane jako uprzykrzanie życia i „zawracanie głowy”. Jednak kontrola gaśnic, to coś więcej - dzięki niej jesteśmy pewni, że sprzęt będzie sprawny w przypadku pożaru. A jeśli ktoś widział na własne oczy pożar, ten wie jak szybko z małego płomienia wybuchnąć może istne piekło. A w przypadku takiego zdarzenia, straty materialne to najmniejszy problem, ponieważ ogień może strawić bezcenne życie i zdrowie. Szacuje się, że w Polsce co roku w pożarach ginie 500 osób, a 4000 zostaje poważnie rannych. 

Jak często należy wykonać konserwację podstawową gaśnic w budynkach?

Informację na ten temat, znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Nie jest ona jednoznaczna, ponieważ można tam odnaleźć dwa okresy wykonywania konserwacji podstawowej:

  • powinna być wykonywana nie rzadziej niż raz w roku,
  • chyba że producent zaleca częściej.

Druga sytuacja ma miejsce, gdy sprzęt narażony jest na niekorzystne (szkodzące mu) warunki atmosferyczne lub kiedy obiekt zagrożony jest w sposób ponadprzeciętny pożarem.

Jak to rozumieć? Wyjaśnia to przedstawiciel serwisu ppoż. Gami z Wrocławia: 

  • Jeśli producent zaleca wykonanie konserwacji co 2 lata (w przypadku nowych gaśnic), należy wykonać ją nie rzadziej niż raz w roku, zgodnie z zaleceniem ustawodawcy. Natomiast w przypadku, jeśli producent wymaga kontroli co 6 miesięcy, wtedy kierujemy się jego poleceniem.

Jednak to nie wszystko, istnieje także zalecenie, dotyczące tzw. kontroli wzrokowej. Polega ona na wzrokowym ustaleniu, czy gaśnica nie jest uszkodzona, ma plomby, wskaźnik ciśnienia wskazuje odpowiednią wartość, czy znajduje się w widocznym miejscu. Tego typu kontrola, powinna być wykonana nie rzadziej niż raz na kwartał.

Konsekwencje niewykonania konserwacji podstawowej

Oprócz wymienionych strat materialnych oraz najgorszych - utraty zdrowia i życia, należy wspomnieć o innych konsekwencjach nieprzestrzegania przepisów. Jedną z nich jest mandat, który możemy otrzymać podczas kontroli drogowej. Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, gaśnica w samochodzie powinna być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu, a jej brak grozi mandatem nawet do 500 zł. Warto także pamiętać o dwóch okresach: 

  • gwarancji (zazwyczaj 5 lat) - to okres, w którym producent zapewnia odpowiednie działanie sprzętu, w przypadku kontroli-legalizacji raz na 12 miesięcy, gwarancji na środek gaśniczy
  • legalizacji (12 miesięcy) - dotyczy prawidłowego działania gaśnic ich kompletności i gotowości do działania

Po upływie drugiego okresu gaśnicę należy zabrać na kontrolę do licencjonowanego serwisu w celu legalizacji lub wezwać serwis mobilny  do siebie

Istotną konsekwencją braku wykonania konserwacji podstawowej w budynkach, jest kłopot z wypłaceniem ubezpieczenia. W przypadku pożaru i braku aktualnego protokołu przeglądu gaśnic może nas spotkać przykra przygoda w postaci braku odszkodowania. A wtedy sami musimy podołać szkodom, które nas spotkały, a do tego pieniądze, które przeznaczaliśmy na składki, można uznać za wyrzucone w błoto. 

Należy również wspomnieć o kontroli Państwowej Straży Pożarnej. Okresowe czynności kontrolno-rozpoznawcze, odejmują m.in. stan dróg ewakuacyjnych, ich prawidłowe oznakowanie, instalacje sygnalizacyjno-alarmowe, oświetlenie awaryjne, ale również stan podręcznego sprzętu gaśniczego. W przypadku naruszeń obowiązujących przepisów podmiotowi odpowiedzialnemu za powyższe grożą dotkliwe kary pieniężne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz