Artykuł sponsorowany

Gaśnice w budynkach – od urzędów po domy jednorodzinne

Gaśnice w budynkach – od urzędów po domy jednorodzinne

Najczęstszymi przyczynami pożarów w budynkach, są awarie sieci elektrycznych, rozdzieli, serwerowni, czy też sprzętów AGD i RTV, a także nieumyślne zaprószenie ognia niedopałkami papierosów, niedogaszonymi świeczkami, itd. Każdego dnia straż pożarna wzywana jest w Polsce do setek przypadków mniej, lub bardziej poważnych. Pierwszą fazę pożaru, jeśli została w porę wykryta np. dzięki nowoczesnym czujnikom dymu, można w szybki sposób wyeliminować wykorzystując umieszczony w szafach ochronnych i nie tylko sprzęt gaszący. Przede wszystkim mowa o bardzo wydajnych gaśnicach!

Rodzaje gaśnic – gdzie powinny się one znajdować?

Im większy budynek i zagrożenie pożarowe, tym większa ilość szafek ochronnych i gaśnic powinna być w nim umieszczona. Wielokrotnie projekty ppoż. i BHP uwzględniają również ilość użytkowników budynku, rozkład sieci elektrycznych i urządzeń różnego typu, a także warunki techniczne obiektu. Warto bowiem wiedzieć, że nie w każdym budynku stosuje się tego samego typu gaśnice. Najczęściej więcej ich rodzajów, znajdziemy w dużych obiektach urzędów, szkół, szpitali, ośrodków przemysłowych, czy gospodarczych i magazynowych. Mniej rodzajów spotkamy zaś w małych sklepach, średnich rozmiarów biurowcach, w apartamentowcach, czy też w domach jednorodzinnych, gdzie czasem brakuje nawet jednej gaśnicy!

Dzieląc gaśnice, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób ich użytkowania. Obecnie przepisy prawa oraz producenci i dystrybutorzy, wyróżniają zatem gaśnice przenośne do maksymalnie 20 kg ciężkości, oraz gaśnice przewoźne, które montowane są na specjalnym wózku. Kolejny podział gaśnic wyróżnia je ze względu na czynnik gaszący. Mamy zatem możliwość zakupu gaśnic proszkowych, śniegowych, wodnych, a także pianowych. Jeśli chodzi o ich wielkość, warto zwrócić uwagę na ofertę dystrybutora akcesoriów BHP i ppoż., firmę SAP Safe and Protection. Oferuje ona:

  • gaśnice proszkowe typu ABC do 1 do 12 kg, oraz przewoźne 25 i 50 kg,
  • gaśnice pianowe/płynowe typu AB i ABF od 2 do 9 litrów,
  • gaśnice śniegowe typu B 2 i 5 kg, a także przenośne 20, 30 i 50 litrów,
  • gaśnice wodno-mgłowe 3-6 litrowe.

To właśnie taki sprzęt powinien między innymi znaleźć się w każdym budynku publicznym, handlowym, pracowniczym, czy komercyjnym!

Gaśnica w domu!

Niestety ale większość mieszkańców mieszkań w blokach, apartamentach, kamienicach, czy też w domach jednorodzinnych, zapomina o tym, jak ważne jest dla bezpieczeństwa własnego, całej rodziny, sąsiadów, a także dobytku, posiadanie nawet małej poręcznej gaśnicy. Warto zatem kupować do domu zarówno zwykłe gaśnice metalowe wodno-mgłowe o uniwersalnym przeznaczeniu, jak i też bardzo wydajne domowe urządzenia gaśnicze dedykowane dla pożarów sprzętów gastronomicznych. Produkuje je między innymi marka BOXMET gaśnice, w wersji pianowej. W sklepie internetowym SAP, kupić je można zaś za około 150 złotych! To niewielka cena za poczucie bezpieczeństwa we własnych czterech ścianach…  

Opracowanie:
Warszawa, Rzymowskiego 19 lok. 2A
tel. 536 889 998
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz