Artykuł sponsorowany

Garaż metalowy – Kupić czy zbudować?

Garaż metalowy – Kupić czy zbudować?

Podejmując decyzję o budowie domu, warto zawczasu przemyśleć kwestię garażu – nawet jeśli nie posiadamy samochodu, pomieszczenie to przyda się do przechowywania przydatnych narzędzi i sprzętów. Jeśli postawimy go przed rozpoczęciem prac budowlanych, może on posłużyć za magazyn na materiały budowlane. Bardzo popularną alternatywą dla garaży murowanych są ich metalowe wersje, które można zakupić w całości, lub wybudować samemu. Która z tych opcji będzie lepsza?

Czemu warto wybrać garaż metalowy?

Istnieje kilka argumentów, przemawiających za wyborem garażu metalowego. Pierwszym – i niewątpliwie jednym z najważniejszych – są niskie koszty takiej inwestycji. Zarówno garaże prefabrykowane lub wykonywane na zamówienie przez wyspecjalizowane firmy, jak i te stawiane własnoręcznie, są znacznie mniejszym obciążeniem dla portfela, niż garaże murowane. Ponadto sam proces budowy jest zdecydowanie krótszy. Kolejny argument to fakt, że budowa garażu metalowego nie jest obłożona tyloma regulacjami prawnymi – w niektórych przypadkach nie będziemy potrzebowali nawet pozwolenia na budowę.

Garaż kupiony, czy zbudowany własnoręcznie?

Zarówno budowa garażu „od zera”, jak i zakup prefabrykatu ma swoje plusy i minusy – wszystkie zależy od perspektywy, z której patrzymy na całą sprawę. Opcja pierwsza może okazać się najtańszą, jaką mamy do wyboru – jeśli garaż zbudujemy własnoręcznie, poniesiemy jedynie koszty materiałów oraz wykonania ewentualnego podjazdu i miejsca parkingowego. Niestety, jest to opcja dostępna jedynie dla osób posiadających odpowiednie umiejętności oraz sprzęt – dla pozostałych wyjściem jest zatrudnienie fachowców, co podnosi koszty. Drugim atutem może być czas – samodzielne postawienie garażu nie powinno zająć więcej niż tydzień, podczas gdy na realizację indywidualnego zamówienia możemy czekać nieco dłużej. Więcej informacji na temat samodzielnej budowy garażu metalowego, można znaleźć na portalu ABC Architektury.

Z drugiej strony cena garażu wykonanego na zamówienie może być tylko niewiele wyższa, niż łączne koszty samodzielnej budowy (warto w nich uwzględnić również transport materiałów). Ponadto, choć tydzień to okres krótszy niż dwa tygodnie, to należy pamiętać, że ten czas również należy sobie jakoś wygospodarować, co dla osób zajętych własną pracą może być bardzo dużym wyzwaniem. Generalnie wśród osób, które decydują się na garaż metalowy, wciąż największą popularnością cieszy się opcja zakupienia obiektu gotowego do postawienia na posesji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz