Artykuł sponsorowany

Gabinet Neurologiczny Wojciecha Kozubskiego i leczenie rwy kulszowej

Gabinet Neurologiczny Wojciecha Kozubskiego i leczenie rwy kulszowej

Siedzący tryb życia nie służy zdrowiu kręgosłupa, ale mocno aktywny również nie jest receptą na wszystkie bolączki. Osoby, które w swojej codziennej pracy zajmują się podnoszeniem ciężkich przedmiotów, lub te, które robią to w ramach treningu, bardzo często cierpią z powodu rwy kulszowej. Co to za schorzenie? Poprosiliśmy o wyjaśnienie wybitnego specjalistę – prof. dr hab. Wojciecha Kozubskiego, który prowadzi Gabinet Neurologiczny w Poznaniu.

Charakterystyka rwy kulszowej

Rwa kulszowa, nazywana też ischialgią, to zespół bólowy dolnej części kręgosłupa często kojarzony z dyskopatią. Ból występuje w okolicy, przez którą przebiega nerw kulszowy – największy nerw w ludzkim ciele. Dolegliwości bólowe mają charakter silnie promieniujący od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa przez pośladek, tylną część uda, aż po podudzie i stopę. Ból może dotyczyć jednej lub obu kończyn dolnych jednocześnie. Pacjenci opisują go jako ostry, przeszywający, paraliżujący i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest ucisk na korzenie nerwowe, który powoduje zwyrodniały dysk międzykręgowy. Do innych przyczyn jej występowania można zaliczyć również:

  • ciasnotę kanału kręgowego,

  • kręgozmyk,

  • uraz powodujący naruszenie nerwu kulszowego,

  • nadwyrężenie mięśni sąsiadujących z nerwem kulszowym,

  • choroby współistniejące, które wywierają negatywny wpływ na układ nerwowy np. cukrzyca.

Gabinet Neurologiczny Wojciecha Kozubskiego zajmuje się leczeniem przewlekłej rwy kulszowej. Przy postaci krótkoterminowej często wystarczy pomoc lekarza rodzinnego i stosowanie się do jego zaleceń.

Diagnostyka i leczenie rwy kulszowej

Do rozpoznania rwy kulszowej wykorzystuje się test Lesequa bądź wywołanie objawu Hoovera. Neurolodzy wspomagają się również badaniem RTG. Większość postaci rwy kulszowej można leczyć bezinwazyjnie przy pomocy leków przeciwbólowych, zimnych i ciepłych okładów stosowanych miejscowo i odpowiednio dobranych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Niezwykle pomocne są też prądy TENS, które przynoszą praktycznie natychmiastową ulgę w bólu i wspomagają regenerację tkanek. Bardzo rzadko konieczne jest operacyjne leczenie rwy kulszowej. Gabinet Neurologiczny Wojciecha Kozubskiego może się pochwalić dużym doświadczeniem w pracy z pacjentami cierpiącymi z powodu rwy kulszowej. Profesor Kozubski potrafi precyzyjnie zlokalizować źródło bólu i trafnie określić jego przyczynę, co stanowi pierwszy krok do powzięcia skutecznej terapii.Z sukcesami leczy też inne neurologiczne schorzenia kręgosłupa.

Opracowanie:
Poznań, Gajowa 3
tel. 61 841 71 73
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz