Materiał Partnera

Funkcjonalne szafy wnękowe – sposób na małe mieszkanie?

Funkcjonalne szafy wnękowe – sposób na małe mieszkanie?

Młode małżeństwa na starcie albo single, którzy doczekali się swojego pierwszego samodzielnego lokum często mają sporo problemów z zaplanowaniem jego wyposażenia. Nieduża przestrzeń wymaga starannego przemyślenia wyposażenia, aby było ono funkcjonalne i nie zagracało wnętrz.

Ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni

Podstawą urządzania małych wnętrz jest staranne zaplanowanie przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, które często bywają pomijane w aranżacji z uwagi na ich pozorną nieprzydatność. W dużych mieszkaniach stanowią one rodzaj dekoracji czy też urozmaicenia, gdyż w kontekście wyposażenia stanowiłyby problem. Dotyczy to wszelkiego rodzaju wnęk, wykuszy, nisz, jak i przestrzeni powyżej nisko umieszczonych grzejników. Po macoszemu traktowane są również kąty, zwłaszcza tam, gdzie nie zmieści się tradycyjna, pojemna szafa. Urządzanie małego wnętrza wymaga zagospodarowania każdego centymetra takich miejsc, bowiem wówczas oszczędza się przestrzeń komunikacyjną pozostawiając ją wolną i nieograniczoną wyposażeniem. W takich sytuacjach przydaje się kreatywność, zręczne ręce oraz trochę niestandardowych rozwiązań, jakie można znaleźć w ofercie producentów mebli. Doskonale sprawdzą się tu szafy wnękowe i do zabudowy.

Funkcjonalne szafy wnękowe i do zabudowy

Ostatnie dwa dziesięciolecia to duże zmiany w dziedzinie aranżacji wnętrz, bowiem nie tylko pojawiły się nowe materiały, ale też coraz większa jest dostępność rozwiązań niestandardowych, tworzonych na indywidualne zamówienie. Szczególnie ważne i problematyczne w ustawieniu szafy dziś można nie tylko kupić w formie gotowej, ale też wybrać opcję „na wymiar”. Dzięki tej opcji mebel doskonale wypełni wnękę, z jednej strony zajmując niewykorzystaną przestrzeń, a z drugiej zapewniając sporo miejsca na odzież czy domowe akcesoria. Tego typu rozwiązania proponuje między innymi przedsiębiorstwo IKEA Industry Poland Sp. z o.o. oddział w Lubawie, wykonujące dla swoich klientów szafy wnękowe i do zabudowy, dostosowane zarówno parametrami, jak i kolorystyką czy rozkładem wnętrza do potrzeb konkretnego klienta. Szafy do zabudowy mają tę zaletę, że można je umieścić w każdym miejscu mieszkania, bez względu na rozmiary dostępnej przestrzeni.

Jeśli meble, to jakie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale trudna, bowiem małe wnętrza potrzebują też niedużych mebli. Pojęcie „nieduży” nie oznacza tu jednak oszczędzania na powierzchni blatu, ale wybór modelu o prostej linii, skromnego, ograniczonego do podstawowej konstrukcji, która nie sprawi wrażenia wypełniania przestrzeni. Doskonałym rozwiązaniem do małych mieszkań są meble składane, ale również szafy konstruowane na wymiar, ekonomicznie wykorzystujące przestrzeń wnęki, dzięki którym można bez problemu zagospodarować niewykorzystaną przestrzeń. Dodatkowym atutem jest możliwość dowolnej aranżacji wnętrza takiej szafy, dzięki wyposażeniu jej w kosze na kółkach, wieszaki i inne funkcjonalne rozwiązania. Praktycznym meblem do małych wnętrz są szafy i szafki z przesuwnymi drzwiami. Można je ustawić w niszy czy wnęce bez konieczności zapewnienia miejsca do otwierania. Przesuwne drzwi są funkcjonalne, a zabudowana półkami wnęka pomieści niespodziewanie dużą ilość rzeczy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz