Materiał Partnera

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – system on-grid

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – system on-grid

Tworzenie fotowoltaiki dla domu to przede wszystkim działanie projektowania. Istotne jest określenie wyjściowych danych technicznych całej instalacji, stworzenie symulacji uzysku energetycznego, przygotowanie konstrukcji montażowej oraz sposobu prowadzenia przewodów, a także rodzaju modułów fotowoltaicznych. Oprócz tego inwestor indywidualny musi wiedzieć, czy chce zainwestować w system on-grid, czy też off-grid.

Czym jest system on-grid?

System fotowoltaiczny on-grid jest dzisiaj najłatwiejszy we wdrożeniu, a przy tym jest on najbardziej popularny. Oparty jest on o własną instalację fotowoltaiczną, która zsynchronizowana jest z siecią elektryczną. Pozwala to na bieżące wykorzystywanie prądu produkowanego przez moduły, a także na odsprzedaż nadwyżek do zewnętrznego zakładu energetycznego. W przypadku problemów z modułami, dom może być zaś nawet w 100% zasilany energią od dostawcę, z którym mamy podpisaną umowę na dostawę „elektryczności”.

System on-grid składa się przy tym z paneli fotowoltaicznych, z inwertera, liczników produkcji oraz zużycia prądu, a także z przyłączenia do sieci oraz z licznych zabezpieczeń. Ważne są specjalne układy zapobiegające pompowaniu mocy do sieci, czy też systemy ochrony odgromowej. System on-grid powinien posiadać również zabezpieczenie przed pracą wysypową. Zabraknąć nie może również podzespołów przeciwpożarowych oraz awaryjnych.

Zalety systemu on-grid

Zalet systemu on-grid jest wiele, a rozwiązanie to wcale nie jest gorsze jakościowo od niezależnej instalacji zwanej off-grid, czy też od systemu fotowoltaicznego hybrydowego. Jeśli chodzi zatem o największe pozytywy on-grid, zaliczyć należy do nich m.in. to, że instalacja przynosi oszczędności w zużyciu energii z sieci, a także dodatkowe dochody związane ze sprzedażą prądu. Prostota układu to zaś niższy koszt inwestycyjny, a także szansa na długoletnią bezawaryjną pracę. Jest to związane między innymi z tym, że nie ma konieczności wdrażania urządzeń przechowujących energię. Do kolejnych zalet systemu on-grid należy zaliczyć mniejsze straty przesyłowe, stabilizację pracy sieci dystrybucyjnej, a także większe bezpieczeństwo energetyczne.

Postaw na fotowoltaikę z programem „Mój Prąd”!

Po świetnie funkcjonującym programie ministerialnym „Czyste Powietrze”, pojawił się dzisiaj nowy program dofinansowania nazwany „Mój Prąd”. Dotacja ta idealna jest dla małych, średnich, czy większych domów, gwarantując 5000 złotych dopłaty do inwestycji. Mowa o tych przedsięwzięciach, które zamykają się w ramach mocy fotowoltaiki na poziomie od 2 do 10 kW. Podkreślić przy tym jednak należy to, że program „Mój Prąd” ma ograniczony jednomiliardowy budżet. Starczy to na wsparcie około 200 tysięcy beneficjentów, dlatego warto się spieszyć i dążyć do tworzenia swoich domów w idei energooszczędnej. Standard NF 40 jest przy tym pożądany przez wielu Polaków! W jego osiągnięciu pomagają między innymi specjaliści firmy energiasłońca.pl, która pomaga nie tylko klientom indywidualnym, ale także biznesowym i rolnikom. Więcej informacji pozyskasz zaś na dedykowanej stronie www. 

Opracowanie:
Łódź, Bulwarowa 20
tel. 692 421 717
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz