Artykuł sponsorowany

Fototapety – modne aranżacje ścian

Fototapety – modne aranżacje ścian

Aranżując dom, stajemy przed ważną decyzją: w jaki sposób udekorować ściany? Opcji jest kilka, do najpopularniejszych należą malowanie ścian, ozdobne tynki, tapety, a także modne ostatnio fototapety. Podpowiadamy, dlaczego warto zdecydować się na grafikę na ścianie, jakie są zalety tego rozwiązania i czy fototapeta sprawdzi się w pokoju dziecięcym. Zobacz, gdzie znajdziesz duży wybór fototapet i jaki rodzaj najlepiej wybrać.

Czym jest fototapeta?

Fototapeta to modny sposób wykończenia wnętrz – tapeta posiadająca nadrukowaną fotografię lub grafikę komputerową.

Początkowo większość tapet przedstawiała krajobrazy i pejzaże, jednak dzięki rozwojowi przemysłu poligraficznego i maszyn drukujących wielkoformatowo (ploterów) współczesne fototapety mogą przedstawiać dowolnie wybrany przez nas motyw, jak na przykład dzieła sztuki, kosmos czy tekstury do złudzenia przypominające drewno lub cegły. Możemy zamówić je także w różnych wymiarach, dzięki czemu idealnie da się ją dostosować do naszego wnętrza.


Rodzaje fototapet

Ze względu na wykorzystywane podłoże drukowe, fototapety dzielą się na 4 podstawowe kategorie: papierowe, flizelinowe, winylowe oraz lateksowe. Podłoże drukowe, czyli materiał, na którym wykonywany jest druk, może być niepowlekane lub powlekane - z połyskiem lub powlekane matowo. Ma to wpływ na trwałość oraz strukturę materiału, a także jakość odwzorowanej fotografii.

Podłoża papierowe są na ogół mniej odporne na wilgoć i przedarcie niż podłoża syntetyczne. Te drugie cechuje również wyższa odporność na wodę, ścieranie i inne czynniki zewnętrzne. Spośród dostępnych rodzajów fototapet na szczególną uwagę zasługują trzy rodzaje:

  • Fototapety flizelinowe – drukowane na papierze powlekanym flizeliną, czyli syntetycznymi włóknami poliestrowymi. Podnosi to trwałość fototapety, zwiększa jej elastyczność, a także zapewnia izolację cieplną i akustyczną – szczególnie więc polecana do sypialni, zapewni przytulność pomieszczenia.
  • Fototapeta winylowa - flizelina z dodatkiem winylu. Podkład taki jest grubszy, cięższy, nieprzepuszczalny i najtrwalszy. Wielokrotnie zmywalny. Może ukrywać drobne niedoskonałości ściany, najczęściej stosowany w kuchni, łazience oraz przedpokoju.
  • Fototapeta lateksowa – papier powleczony jest lateksem, dzięki czemu nie chłonie wody i jest odporny na ścieranie. Pozwala ścianie oddychać. Fototapety lateksowe szczególnie dobrze sprawdzają się w łazience oraz pokojach dziecięcych.

Zalety fototapety

Nie bez powodu fototapeta stała się tak popularnym rodzajem wykończenia wnętrza. Drukowane są one na specjalistycznych maszynach i wysokiej jakości materiałach, dlatego tapeta taka jest dużo wytrzymalsza i trwalsza niż jej pierwsze wersje.

Pozwala na dostosowanie wymiarów do specyfiki pomieszczenia, można ją zastosować w każdym rodzaju pomieszczenia i nadaje mu indywidualny charakter. Firmy zajmujące się sprzedażą tapet oraz fototapet, takie jak 4WP Gamar Studio Tapet posiadają w swoim asortymencie ogromny wybór wzorów zakatalogowanych według tematyki, a także pozostawiają możliwość zamówienie fototapety z własną grafiką – jedynym ograniczeniem jest tu odpowiednia wielkość i rozdzielczość obrazu.

Odpowiednio dobrana fototapeta potrafi optycznie powiększyć, a także ożywić pomieszczenie. Dobrym wyborem jest np. połączenie jej z jednokolorowymi, stonowanymi ścianami reszty pomieszczenia.

Do szeregu zalet fototapety zaliczyć możemy również łatwość montażu.

Fototapeta do pokoju dziecięcego?

Aranżacja pokoju dziecięcego to spore wyzwanie. Fototapety to dobra decyzja, ze względu na ogromny wybór dostępnych na rynku wzorów. Twój maluch może wybrać sobie tapetę z ulubioną bajkową postacią lub drużyną piłkarską, a nastolatek postawić np. na tapety w stylu graffiti.

Do pokoju dziecięcego najlepiej wybrać fototapetę winylową lub lateksową – są odporne na wilgoć i można je zmywać. Szczególnie przydaje się to w przypadku małych dzieci, które lubią zostawiać na ścianach ślady swojej kreatywności.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz