Materiał Partnera

Fotografia jako kronika rodzinna, czyli dlaczego warto robić zdjęcia

Fotografia jako kronika rodzinna, czyli dlaczego warto robić zdjęcia

Przeszłość buduje przyszłość. Dlatego tak ważna dla nas jest znajomość historii – kraju, ale też własnej rodziny. W dawnych czasach spisywaliśmy kroniki i pamiętniki, teraz dokumentujemy nasze życie za pomocą fotografii robionych choćby zwykłym telefonem komórkowym. Oferta profesjonalnych fotografów poszerza się o nowe usługi i choć fotografia ślubna nadal króluje, równie chętnie wynajmujemy profesjonalistę tez na inne uroczystości.

Chwila zatrzymana w czasie

Tak można jednym zdaniem wyjaśnić, czym właściwie jest fotografia. Możemy oczywiście zdefiniować ją jako techniki, których celem jest zarejestrowanie obrazu za pomocą światła, ale niewiele to mówi komuś, kto nie jest zaznajomiony z jej tajnikami.

Dla większości z nas fotografia stanowi sposób, by na kawałku papieru lub ekranie uchwycić szczególne chwile – szczęścia, wzruszenia i całego pozostałego spektrum emocji. Na co dzień wystarcza nam telefon z aparatem, ale dla ważnych wydarzeń zarezerwowane są profesjonalne usługi fotograficzne. Nikt z nas nie wyobraża sobie ślubu bez udziału fotografa, prawda? W tym specjalizuje się Dariusz Murawski prowadzący studio Foto Flesz Media.

Jednak nie tylko fotografia ślubna jako jedyna wykonywana jest profesjonalnie. Chcemy w równie trwały i piękny sposób uwiecznić też inne chwile. Nie tylko uroczystości, chociaż te są niezwykle ważne, ale coraz popularniejsze stają się między innymi sesje rodzinne, które nie tyle uwieczniają konkretne wydarzenia, ile dokumentują życie jej członków w sposób kreatywny.

Od narodzin po złote gody

Wyobraźmy sobie, że otwieramy album ze zdjęciami, w którym umieszczane były fotografie ze wszystkich ważnych momentów z życia rodziny. Co się w nim znajdzie? Być może sesja narzeczeńska, bo już same zaręczyny to punkt zwrotny. Ilustrują moment, w którym dwoje młodych ludzi uświadamia sobie, że resztę swoich dni chcą spędzić razem i wspólnie zbudować dom. Po niej jest miejsce na fotografię ślubną – reportaż z przygotowań, ślub i zabawę weselną, sesję plenerową, a ze wszystkich zdjęć bije szczęście, bo to początek czegoś wielkiego – przynajmniej dla nowożeńców i ich bliskich.

Oczekiwanie na dziecko to czas niezwykły. Przyszli rodzice snują wtedy plany i marzenia. Pojawiają się też pierwsze obawy, czy podołają wyzwaniu. Sesja ciążowa wykonana przez dobrego fotografa odda te emocje w sposób, który sprawi, że wiele lat później wrócimy do nich z uśmiechem. Zdjęcia z chrzcin wyznaczają początek nowej historii – dziecka, które dorośnie w mgnieniu oka i niebawem obok fotografii z rocznic pojawią się zdjęcia z jego ślubu.

Fotografia pozwala uchwycić nie tylko obrazy, ale również uczucia. Przede wszystkim miłość – między małżonkami, rodzicem a dzieckiem, między rodzeństwem – to jej pamiątkę stanowić będą zdjęcia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz