Materiał Partnera

Formy pochówku realizowane przez domy pogrzebowe

Formy pochówku realizowane przez domy pogrzebowe

Odpowiednie pożegnanie osoby zmarłej to wyjątkowy moment dla jej bliskich – niełatwe chwile wymagają jednak podjęcia wielu skomplikowanych decyzji. Jedną z nich jest wybór formy pochówku. Tradycyjne złożenie ciała w trumnie jest jedną z możliwości oferowanych przez domy pogrzebowe, jednak coraz częściej wybierana jest kremacja. Czym dokładnie charakteryzuje się taka forma pochówku?

Tradycja przede wszystkim

Zdecydowanie najczęściej wybieraną metodą pochówku jest złożenie ciała w trumnie. Taka forma wybierana jest od wielu lat przez bliskich osoby zmarłej, której ciało umieszcza się w specjalnie przygotowanej trumnie. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna, a wiele rodzin decyduje się na ozdobne elementy, np. krzyż ze złota czy srebra znajdujący się na wieku. Taka forma pochówku jest realizowana przez dom pogrzebowy Hades, który jest w stanie doradzić wybór odpowiedniej trumny oraz dopasować poszczególny wariant np. do finansów, jakimi dysponuje rodzina osoby zmarłej. Nierzadko bowiem koszty pogrzebu okazują się znacznie przewyższać kwotę otrzymaną z zasiłku, co może stanowić problem w organizacji godnego pochówku. W takim wypadku warto zdecydować się na inną formę pożegnania bliskiej osoby – poprzez kremację. Cały proces odbywa się w specjalistycznym piecu, który wytwarza odpowiednie warunki do spopielenia ciała. Dysponują nim wyłącznie profesjonalne zakłady pogrzebowe – wybór takiej formy pochówku oznacza  także konieczność zakupu urny. Co konkretnie w tym zakresie proponują domy pogrzebowe?

Kremacja coraz popularniejsza

Kremacja jest jedną z najstarszych metod pochówku, która w wielu krajach jest obecnie niezwykle popularna, np. w Japonii czy Szwajcarii. Wybór takiej formy daje rodzinie możliwość uzyskania prochów osoby zmarłej, które następnie składa się do odpowiednio przygotowanej urny. Różne jej modele dostępne są w dobrych domach pogrzebowych, jednak należy pamiętać, że zgodnie z polskim prawem urna nie może być przechowywana w innym miejscu niż na cmentarzu. Zabronione jest również rozsypywanie prochów osoby zmarłej. Szczątki powstałe w wyniku spopielenia muszą być złożone w niszy urnowej, grobie tradycyjnym bądź urnowym. Warto wspomnieć o kosztach całego procesu – jest on znacznie niższy niż w przypadku tradycyjnej formy pochówku z wykorzystaniem trumny. Kremacja to rozwiązanie, dzięki któremu cmentarze nie muszą zwiększać znacząco swojej powierzchni. Należy jednak pamiętać, że wykonują ją wyłącznie renomowane zakłady pogrzebowe dysponujące nowoczesnym piecem kremacyjnym. Kompleksowe usługi pogrzebowe to więc możliwość nie tylko złożenia ciała w trumnie do grobu, ale też spopielenia zwłok w procesie kremacji.

Opracowanie:
Międzyrzec Podlaski, Lecha Kaczyńskiego 1A
tel. 83 344 35 24
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz