Folie antystatyczne PS. Na czym polega termoformowanie?

Świat elementów stworzonych z plastiku jest niezwykle rozbudowany. Jednak aby były one przydatne dla konsumenta, muszą zostać poddane odpowiedniej obróbce, która nada im wymaganych właściwości. W tym artykule skupimy się na foliach antystatycznych PS i procesie termoformowania, dzięki któremu plastikowe opakowania mogą uzyskać odpowiednią formę i być używane na przykład jako tacki kosmetyczne. Zacznijmy jednak od folii antystatycznej, która jest substratem termoformowania.
Czym charakteryzuje się folia PS?
Robiąc codzienne zakupy, w wielu przypadkach mamy do czynienia z produktami umieszczonymi w opakowaniach z tworzyw sztucznych – dotyczy to na przykład pieczarek w pojemnikach. Pudełka, o których mowa, robione są między innymi z folii polistyrenowej, którą najczęściej nazywamy folią PS. Charakterystyczną cechą tego materiału jest twardość, ale i lepkość – dzięki czemu można go dowolnie formować w procesie topnienia, jednak o tym później. Często sam polistyren nie wystarcza – należy mu nadać cech antystatycznych, dzięki którym opakowania łatwiej się sztapluje i nie przylega do nich kurz.
Co wyróżnia folię antystatyczną?
Elektryzacja statyczna to powszechnie zachodzące zjawisko fizyczne, które powoduje chociażby wyładowania iskrowe na powierzchni polimerów, ale też osiadanie zanieczyszczeń i kurzu. Dlatego właśnie, aby zminimalizować negatywne kwestie związane z elektryzacją, folie PS uzupełniane są o odpowiednie modyfikatory, tak zwane antystatyki. Obniżają one rezystencję powierzchniową tworzyw do pożądanej wartości, przez co znoszą problem gromadzenia się ładunków. Firma PGA ze Skierniewic w procesach termoformowania stosuje właśnie folię antystatyczną PS, aby opakowania, które są efektem końcowym, bez problemu mogły być sztaplowane oraz nie przyciągały niepotrzebnych zanieczyszczeń. Jednak folie PS to jedynie materiał, z którego pojemniki są produkowane. Aby uzyskać finalny efekt, potrzebna jest jeszcze obróbka termiczna.
Na czym polega proces termoformowania?
Technologia termoformowania jest stosunkowo tania i bardzo wydajna, dzięki czemu powszechnie wykorzystuje się ją w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Termoformowanie to proces technologiczny, za pomocą którego płaskie płyty lub folie uzyskują wymagany kształt w trakcie obróbki termicznej. W przypadku, o którym mowa, folia antystatyczna PS – choć trzeba zaznaczyć, że nieantystatyczna zachowuje się tak samo – jest podgrzewana do temperatury bliskiej mięknienia, a następnie oddziałuje na nią ciśnienie. W zależności od rodzaju ciśnienia, termoformowanie folii możemy podzielić na próżniowe i ciśnieniowe. Często stosuje się też sposób mieszany, co pozwala na uzyskanie najwyższej wydajności.