Artykuł sponsorowany

Fluoryzacja – kiedy jest konieczna?

Fluoryzacja – kiedy jest konieczna?

Fluoryzacja to zabieg, który do dziś „prześladuje” wielu starszych przedstawicieli społeczeństwa, którzy w czasach szkoły podstawowej, a nawet przedszkola doświadczyli konieczności szczotkowania zębów specjalnym płynem wydzielanym przez higienistkę. Dziś zabieg ten przyjmuje już zupełnie inną formę.

Fluor – pierwiastek cenny dla zębów

Fluor jest niezwykłym pierwiastkiem, bowiem dostarczany naszym zębom w odpowiednich ilościach przyczynia się do utrzymania mocnego szkliwa i uodparnia je na drobnoustroje, które zagrażają naszym zębom. Niestety, jak każdy inny pierwiastek, tak i ten musi być dawkowany w rozsądnych ilościach, bowiem jego nadmiar może być równie destrukcyjny, jak niedobór. Zgodnie z zasadą, że przejedzenie też bywa niezdrowe, o dodatkowych dawkach fluoru koniecznych dla uzębienia decyduje lekarz stomatolog. Warto pamiętać, że spore ilości fluoru zawierają niektóre pasty do zębów i stosowane systematycznie kilka razy dziennie mogą doprowadzić do sytuacji, gdy nasycenie zębów fluorem jest już zbyt duże i uwidacznia się w formie zewnętrznej. Jeśli dodatkowo pijamy wodę z kranu dezynfekowaną fluorem, efektem takiej sytuacji może być fluoroza.

Fluoroza – problem nie tylko estetyczny

Fluorozę wiele osób uznaje za problem estetyczny, ponieważ jej efektem jest pojawianie się białych albo rudawych plamek na zębach. W rzeczywistości jest to rodzaj schorzenia wynikający z nieprawidłowych procesów mineralizacji po wystawieniu na zbyt intensywne działanie fluoru. Jednym z bardziej znanych z przeszłości przypadków powszechnie występującej fluorozy jest przeprowadzanie zabiegu fluoryzacji w szkołach leżących w takim rejonie kraju, w którym nasycenie wody fluorem jest bardzo duże. W efekcie dzieci codziennie pijące wodę z fluorem, myjące w niej zęby i dodatkowo jeszcze poddawane fluoryzacji zaczęły cierpieć na to schorzenie. Dziś wiedza o fluorozie jest znacznie bogatsza, dlatego w porę można eliminować ją, przeciwdziałając jej w dzieciństwie, eliminując używanie past fluorowych oraz pojawiające się skutki nadmiaru tego pierwiastka. Niestety zmiany w szkliwie są już niemożliwe do wyeliminowania, bowiem pojawiły się w chwili, gdy zęby rosły, dlatego ratunkiem bywają zabiegi o charakterze estetycznym, a więc licówki i korony na zębach.

Kiedy zalecana jest fluoryzacja?

Podobnie jak nadmiar fluoru w strukturze zębów, problemem może być również jego niedobór, bowiem wówczas szkliwo narażone jest na próchnicę. Kontrola stomatologiczna w gabinecie White Dental Clinic Przemysław Lutostański pozwala skontrolować uzębienie pod kątem zawartości fluoru, a kiedy wystąpią wskazania do fluoryzacji, wykonać taki zabieg. Polega on na powlekaniu powierzchni szkliwa specjalnym lakierem lub żelem z dużą zawartością tego cennego pierwiastka. Najważniejsze wskazania do poddania się zabiegowi fluoryzacji to remineralizacja szkliwa, zapobieganie próchnicy pierwotnej i wtórnej zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, leczenie zębów nadwrażliwych. Fluoryzację można przeprowadzić w gabinecie, a wówczas sprowadza się ona do wspomnianego lakierowania zębów preparatem fluorowym, ale lekarz może również zalecić szczotkowanie zębów specjalnymi pastami zawierającymi wysokie dawki fluoru. Wymaga ono jednak ścisłej kontroli lekarza z uwagi na możliwość przedawkowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz