Artykuł sponsorowany

Fizjoterapia – co to jest i czym różni się od rehabilitacji?

Fizjoterapia – co to jest i czym różni się od rehabilitacji?

Fizjoterapia przede wszystkim zwalcza ból, dlatego też często korzystają z niej osoby, które naderwały ścięgno, zwichnęły kostkę lub złamały nogę. Warto podkreślić, że to właśnie dzięki niej możliwe jest przywrócenie poprzedniego stanu zdrowia. Na czym konkretnie polega i czym różni się od rehabilitacji? Dowiedz się więcej, jak wyglądają zabiegi fizjoterapeutyczne oraz w jakich sytuacjach się je stosuje.

Fizjoterapia – co to jest? Na czym polegają zabiegi?

Fizjoterapia to zabiegi, które stanowią wsparcie dla rehabilitacji. Warto jednak podkreślić, że ich działaniem jest nie tylko poprawa stanu fizycznego tj. zwalczenie bólu oraz stanów zapalnych, ale także podtrzymanie ogólnej wydolności organizmu oraz zapobieganie nawrotom urazów, dolegliwości i chorób. Fizjoterapia przeciwdziała także negatywnym skutkom braku aktywności fizycznej (np. u osób unieruchomionych po urazie) oraz usprawnia funkcjonowanie organów i narządu ruchu. Warto także podkreślić, że fizjoterapia może być stosowana samodzielnie bądź jako uzupełnienie np. leczenia operacyjnego. Dodatkowo, składają się na nią trzy dziedziny: fizykoterapia, kinezyterapia oraz masaż leczniczy. Popularne zabiegi fizykoterapeutyczne, które stosuje się np. u osób, którym doskwiera tzw. „łokieć tenisisty”, obrzęki lub zmniejszona ruchowość to m.in. tonoliza, ultradźwięki, galwanizacja, krioterapia, jonoforeza, terapia falą uderzeniową i wiele innych. Z kolei kinezyterapia przydaje się osobom po udarach, zawałach mięśnia sercowego bądź przy przewlekłe obturacyjnej chorobie płuc i obejmuje np. ćwiczenia bierne, czynne, na przyrządach, naukę chodu, wyciągi oraz wszystkie ćwiczenia gimnastyczne, które wykonuje się indywidualnie lub grupowo pod okiem fizjoterapeuty. Masaż pomaga poradzić sobie m.in. z bólem, przykurczami oraz obrzękami. Ponadto, ośrodki rehabilitacji takie jak Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie proponują pacjentom również popularną hydroterapię, która obejmuje m.in. masaż wirowy, podwodny oraz innego rodzaju zajęcia w wodzie.

Czemu rehabilitacja często mylona jest z fizjoterapią?

Warto również podkreślić, że fizjoterapia różni się od rehabilitacji. Przede wszystkim jest niewielkim wycinkiem, który zawiera się w rehabilitacji, co oznacza, że są to działania fizyczne, które przywracają zdrowie fizyczne, a nie tak jak rehabilitacja, ogół działań, zarówno psychicznych, jak i fizycznych, które pomagają odzyskać stan pełnego zdrowia.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz