Materiał Partnera

Firma STS Turbo radzi, jak odpowiednio czyścić i regenerować turbosprężarki

Firma STS Turbo radzi, jak odpowiednio czyścić i regenerować turbosprężarki

Turbosprężarka jest elementem, który gwarantuje wysoką wydajność i moc silnika w pojazdach, które są w nią wyposażone. Dzięki wysokiemu ciśnieniu powietrza generowanemu przez sprężarkę i wtłaczanemu do komory spalania, silnik jest zasilany, a jego spaliny napędzają turbinę. Z powodu panującego wewnątrz tej części środowiska, powinna ona być regularnie czyszczona i regenerowana – w jaki sposób się to odbywa?

Regeneracja turbosprężarki

Regeneracja turbosprężarki jest bardzo ważnym i jednocześnie skomplikowanym procesem, wymagającym użycia specjalistycznych narzędzi diagnostycznych i czyszczących. Powinna odbywać się w profesjonalnym warsztacie, gdyż tylko doświadczona osoba jest w stanie odpowiednio określić jej stan. Regeneracja obejmuje nie tylko wyczyszczenie i piaskowanie części składowych, ale również wymianę lub naprawę elementów, które zostały uszkodzone przez nadmierną eksploatację.

Prawidłowa regeneracja turbosprężarki powinna odbywać się według następującego planu:

  1. Demontaż turbosprężarki i wstępna diagnoza jej stanu.
  2. Wyczyszczenie części składowych.
  3. Kontrola punktów pomiarowych według zaleceń producenta danej turbosprężarki.
  4. Szczegółowa ocena uszkodzeń i naprawa lub w razie konieczności wymiana uszkodzonych elementów.
  5.  Wyważenie wirnika oraz koła kompresji.
  6.  Montaż głowicy turbosprężarki.
  7. Test szczelności (olej pompowany pod ciśnieniem 4,5 bara) oraz doważenie rdzenia.
  8. Montaż i regulacja turbosprężarki z powrotem w pojeździe.

Warto wiedzieć, że im częściej będzie przeprowadzana diagnostyka i regeneracja, tym mniej elementów turbosprężarki ulegnie zniszczeniu. To właśnie odwlekanie wizyty w serwisie jest najczęstszą przyczyną awarii, w wyniku której cała turbina musi być wymieniona na nową.

Czyszczenie turbosprężarek VNT

Dla klientów posiadających turbiny ze zmienną geometrią VNT firma STS studio oferuje dodatkową usługę, polegającą na kompleksowym wyczyszczeniu mechanizmu. Turbosprężarki VNT często wymagają przeczyszczenia bez szczegółowej regeneracji, gdyż zabieg ten w zupełności wystarcza do przywrócenia pełniej sprawności. Czyszczenie tego typu części odbywa się za pomocą specjalistycznej wanny ultradźwiękowej oraz myjki wysokociśnieniowej, co gwarantuje szczególnie wysoką skuteczność.

Oprócz podstawowych usług, jakimi jest czyszczenie i regeneracja turbosprężarek, firma STS Turbo zajmuje się również ich montażem oraz sprzedażą. Serwis jest w stanie sprowadzić części zarówno do samochodów osobowych, jak i dostawczych czy budowlanych. W sprzedaży ciągłej znajdują się takie marki jak GARRETT, KKK BorgWarner, HOLSET, Schwitzer, Mitsubishi oraz IHI. Prócz gwarancji od STS Turbo nowe części posiadają gwarancję producenta bez limitu kilometrów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz